İç hastalıkları yan dal kliniklerinde yatan kronik böbrek hastalarında renal klirense göre ilaç dozu ayarlamasının incelenmesi
Drug dose adjustment according to renal clearance in patients hospitalized internal medicine subspecialty clinics
  1. Tez No: 325373
  2. Yazar: YALÇIN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİ YEKSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Farklı yan dal kliniklerinde hospitalize edilen hastaların yatış ve çıkışta kreatini klirensine göre ilaçların uygun dozda verilip verilmediğinin karşılaştırılmasıGereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif dosya tarama yöntemi ile gerçekleştirildi. Beş farklı iç hastalıkları yan dal kliniği (hematoloji, onkoloji, endokrinoloji, nefroloji ve gastroenteroloji)'nde yatırılan hastalar yatış yada çıkışta serum kreatinin değerleri 1,3 mg/dl olanlar çalışmaya dahil edildi. 4 değişkenli MDRD formülü ile eGFR hesaplandı. Hastalara yatış ve çıkışta verilen ilaç ve dozları kaydedildi. Böbrek dozu ayarlaması gerektiren ilaçlar (TEM) belirlendi. TEM ilaçlardan da klirense uygun olarak verilmeyenler saptandı.Bulgular: Çalışmaya 333 kronik böbrek hastası dahil edildi. Hemato, onko ve gastroenterolojide AKI hasta oranı kronik böbrek hastalığından fazlayken endokrin ve nefrolojide durum tam tersiydi. Tüm kohortun yaş ortalaması 63,6 yıldı. Yaş ortalaması en yüksek gastroenterolojide idi. En uzun yatış süresi endokrinoloji kliniğindeydi (11,3 ± 6,6 gün). En kısa yatış süreleri ise sırasıyla hematoloji ve onkoloji kliniklerindeydi. Yatış ve çıkışta nefroloji kliniğinin eGFR değeri diğer tüm kliniklerden anlamlı olarak daha düşüktü. TEM-uygunsuz ilaç ortalamasına bakıldığında yatışta hematoloji kliniği onkolojiye göre daha fazla, çıkışta ise endokrin gastroenteroloji ve nefrolojiye göre anlamlı olarak daha fazlaydı. Yatış ve çıkış arası TEM-uygunsuz açısından bakıldığında sadece hematoloji bölümünde anlamlı bir azalma mevcuttu.Tartışma ve Sonuç: iç hastalıkları yan dal kliniklerinde yatış ve çıkışta önemli miktarda ilaç klirense uygun olarak verilmemektedir. Bu konuda farkındalık arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of appropriate drug prescription according to creatinine clearance in different internal medicine subspecialty clinicsMaterials and methods: This was a retrospective crat review study. Patients whose admission and/or discharge serum creatinine values >1.3 mg/dL in five IM subspecialty clinics (hematology, oncology, endocrinology, nephrology and gastroenterology) were included in the study. eGFR was calculated via 4 variable MDRD. Prescribed drugs at admission and discharge were recorded. Drugs requiring renal dose adjustment (TEM) were determined. Inappropriately prescribed TEM drugs were also determined.Results: 333 patints with CKD were included. Mean age of the entire cohort was 63,6 years. The highest mean age was in gastroenterology. The longest mean hospital stay was in endocrinology (11.3 ± 6.6 days). The shortest stay in hospital was in oncology and hematology. Bota at admission and discharge, eGFR values were significantly lower in nephrology compared with other clinics. Mean TEM-inappropriate drug number was higher in hematology than oncology at admission and, higher in endocrinology compared with gastro and nephrology at discharge. There was only a significant decrease in hematology in TEM-inappropriate prescriptions in terms of significant decrease at discharge.Discussion and conclusion: Significant portion of drugs are not prescribed adjusted to renal clearance at admission and discharge in internal medicine subspecialties. Awareness should be increased on this issue.