Deksmedetomidin ve deksketoprofen'in sıçanlarda siyatik sinir üzerine etkileri
The effect of dexmedetomidine and dexketoprofen on rat siatic nervous
- Tez No: 386939
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLAGU BARIŞKANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Deksmedetomidin (DKM), sedatif, anksiyolitik ve analjezik amaçlı kullanılan selektif α2 adrenoreseptör agonistidir. Deksketoprofen (DKT) ise analjezik özelliği ile kullanılan, non selektif nonsteroid antiinflamatuar (NSAİ) bir ilaçtır. Bu çalışmada, DKM ve DKT ilaçlarının periferik sinir iletimi üzerine etkilerini incelemek ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda, Krebs solüsyonu bulunan banyo içerisine yerleştirilen izole sıçan siyatik siniri, standart kare dalga uyarı protokolü ile uyarılmıştır. Uyarı sonucunda sinirde oluşan bileşik aksiyon potansiyelleri (BAP) elektrofizyolojik yöntemlerle kaydedilmiştir. DKM (n=8) ve DKT (n=8) ayrı ayrı kümülatif konsantrasyonlarda (10-9 ile 10-5 M) sinirin bulunduğu banyo içerisine uygulanmış ve 5. ve 10. dakikalarda BAP kayıtları alınmıştır. BAP kayıtlarından; eğri altında kalan alan, maksimum depolarizasyon, maksimum türev, iletim hızları ve latans periyotları parametreleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak; in vitro yaptığımız bu çalışmada DKM ve DKT ilaçlarının, istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde tüm BAP parametrelerini doz bağımlı ve geri dönüşümlü olarak baskıladığı görülmüştür (p0.05). Bununla birlikte DKM için yüksek dozlarda, hızlı ileten liflerin iletimini baskıladığı fakat DKT'nin zamana bağlı etkisinin yavaş lifler, doza bağlı etkisinin ise orta ve hızlı ileten lifler üzerine olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dexmedetomidine (DXM), is a selective α2–adrenoreceptor agonist agent that used because of its sedative, anxiolytic and analgesic effect. Dexketoprofen (DXT), which used for analgesic properties, is a non-selective nonsteroidal antiinflammatory (NSAI) drug. In this study, we aimed to investigate and compare DXM and DXT effects on the peripheral nerve transmission. Isolated rat sciatic nerves which were transferred to the nerve chamber includes Krebs solution, were stimulated by standard square wave pulse protocols. The compound action potentials (CAPs) were recorded from stimulated nerves with electrophysiological methods. DXM (n=8) and DXT (n=8) were administered in the nerve chamber with cumulative concentrations (10-9 to 10-5 M) and CAPs were recorded for 5th and 10th minutes. The area under a CAP waveform, maximum depolarization values, maximum derivatives, latency periods and conduction velocity of the CAPs were calculated. As a result, in this in vitro study, both of DXM and DXT, significantly depressed all CAPs parameters in a dose dependent and reversible manner (p0.05). However higher doses of DXM were found to suppress the transmission of fast conducting fibers, but DXT were found to supress the time-dependent effects on the slow conducting fibers, the dose-dependent effect on medium and fast conducting fibers.