Obez ve obez olmayan postmenapozal kadınlarda, serum osteoprotegerin, reseptör aktivatör nükleer kappa B ligand ve bazı kemik turnover parametreleri (calsiyum,fosfor, deoksipiridinolin, osteokalsin, kemik-ALP, N-telopeptid) ile kemik mineral dansitesinin araştırılması
Investigation of the serum osteoprotegerin, receptor activator of nuclear factor kappa b ligand and some bone turnover parameters (calcium, phosphor, deoxypyridinoline , osteocalcin, bone-ALP, N-telopeptide) and bone mineral density in postmenopausal obese and non-obese women
- Tez No: 325405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KURBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı postmenapozal obez ve obez olmayan kadınlarda, serum RANKL ve OPG düzeylerini ve KMD ile olan ilişkilerini, serum osteokalsin, kemik-ALP, kalsiyum, fosfor, üriner deoksipiridinolin ve NTx gibi kemik turnover parametreleri ile birlikte değerlendirip araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışma 66 postmenapozal kadın üzerinde gerçekleştirildi. Bireyler obez (VKİ >30 kg/m2, n=40, yaş ortalaması 53.3 ± 5.1 yıl) ve obez olmayan (VKİ 18-
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the serum OPG and RANKL levels and their correlation with BMD and levels of other bone turnover parameters such as serum osteocalcin, bone-ALP, calcium, phosphorus, urinary deoxypyridinoline and NTx in postmenopausal women with and without obesity.Materials and Methods: We have investigated 66 postmenopausal women, including a group with obese woman (BMI >30 kg/m2, n=40, mean age 53.3 ± 5.1 years) and a group with non-obese woman (BMI between 18 to