Doğadan esinlenerek sistematik ürün tasarımı
Bioinspired sistematic product design
- Tez No: 325419
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tasarım; sistem, parça veya sürecin beklenen gereksinimlere göre planlanması ve bu gereksinimleri karşılayacak olan gerekli bilgi ve doğru teknolojiye sahip olacak olan ürüne karar verme sürecidir. Tasarımcının en büyük sorumluluğu karşılaştığı problem karşısında en uygun teknolojileri birleştirerek en düşük maliyete ve aynı zamanda en uygun çözüme sahip olan ürünü ortaya koymaktır. Problemler karşısında en iyi çözümü bulmak söz konusu olduğunda doğa ve canlıların sahip olduğu tasarım her zaman en iyi örnekleri sunmuştur.Bu çalışmada sistematik ürün tasarımı metotları incelenmiştir. Tasarımcının kullanacağı sistematik ürün tasarımı metotlarına yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Bu yaklaşım doğadan esinlenerek tasarım yaklaşımı olarak isimlendirilmiştir. Önerilen yaklaşım örnek bir tasarıma uygulanmıştır. Tasarım için esin kaynağı olarak asma (Vitis Vinifera) bitkisi belirlenmiştir. Bitkideki özelliklerin tasarıma aktarılabilmesi için asma bitkisinin özellikleri araştırılmıştır. Bu kapsamda asma filizlerine çekme testleri yapılmış ve filiz kesitleri incelenmiştir. Elde edilen bilgiler yenilikçi çözüm önerilerine dönüştürülmeye çalışılmıştır ve tasarım örneğinde kullanılmıştır. Doğadaki tasarım çözümlerinin yeni ürünlere kazandırılmasının faydalı olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Design is the process of deciding the product that has suitable components anda functions based on expectations. The greatest responsibility for the designer is to decide the cheapest and the most appropriate product by combining the most appropriate technologies. Nature provides the best examples when it comes to finding the best solution to the design problems.In this study, systematic product design methods are researched. A new approach is proposed to the systematic design methods which can help the designer. The proposed method is named as bio inspired systematic design. Contribution of the new method to the design process is observed on a sample. As a source of inspiration vine plant (Vitis Vinifera) is used. The remarkable mechanical properties of the plant were investigated to find a novel design solution. In this context, tensile tests were applied to the tendrils of vine. Also, tendrils cross section properties were analyzed. The information obtained from vine?s mechanical properties transformed into innovative design solutions in a case study. It was concluded that, proposed method helps designer to find innovative design solutions.