Kobalt bazlı iri hacimli metalik camların camlaşma kabiliyetinin demir oranına bağlı incelenmesi
An analysis of glass forming ability of Co-based bulk Metallic glasses and their variation depending on Fe-ratio
- Tez No: 325420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN HİTİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Co43Fe20Ta5.5B31.5 iri hacimli metalik cam alaşımı şu ana kadar rapor edilen en yüksek basma dayanımına (5.2GPa) sahip metalik cam alaşımlardan birisidir. Ancak bu alaşımın kritik döküm kalınlığı sadece 2mm'dir. Yapılan çalışmalarda Co42Cu1Fe20Ta2.75Nb2.75B26.5Si5 alaşımın camlaşma kabiliyetinin 4mm olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada amaç Co42Cu1Fe20Ta2.75Nb2.75B26.5Si5 kompozisyonuna sahip iri hacimli metalik cam sistemlerinin demir oranları %20-50 arasında değiştirilerek demir oranının değişiminin bu alaşımların camlaşma kabiliyetine olan etkilerini incelemektir. Sentezlenen alaşımların, vakum ark ergitme kullanılarak değişik döküm çaplarında numuneleri elde edilmiştir. Elde edilen döküm numunelerinin kritik döküm kalınlıkları x-ışınları kırınımı ile belirlenmiştir. Buna ek olarak alaşımların cam geçiş, kristallenme ve ergime sıcaklıkları diferansiyel taramalı kalorimetre analizi (DSC) ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Co43Fe20Ta5.5B31.5 bulk metallic glass is one of the most metallic alloys which has the highest fracture strenght. However, critical casting thickness of this alloy is 2mm. In the studies conducted, glass forming ability of Co43Fe20Ta5.5B31.5 alloys are only 4mm. This study investigates the effect of variation in iron rate on glass forming ability through manipulating iron rates of bulk metallic glass systems between 20%- 50%. Samples of synthezised alloys have been obtained through implementing vacuum melting. Critical casting thickness of obtained casting samples have been determined by X-Ray Diffraction. Futhermore, glass transitions, crystalizations and melting temperatures of alloys have been determined with Differential Scaning Calorimeter (DSC) analysis.