Chromohalobacter sp.'nin kurşun biyosorpsiyonu ve kurşunun alad enzimine etkisinin belirlenmesi
Chromohalobacter sp. 'alad enzyme and lead biosorption determining the effect of lead
  1. Tez No: 325422
  2. Yazar: GÖKÇE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S.ELİF KORCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Chromohalobacter sp. suşunun kurşun toleransı, canlı ve ölü hücrelerde metal biyosorbsiyonunun belirlenmesi aynı zamanda kurşunun Chromohalobacter sp.'de Amino Levulinik Asit Dehidrataz (ALAD; Porfobilinojen sentaz; E.C.4.2.1.24) enzimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.ALAD enzim aktivitesini Pb(NO3)2 %15 oranında inhibe etmiştir. Optimum sıcaklık 20-37°C civarında, pH 5-9 bulunmuştur. Chromohalobacter sp. suşunun canlı ve ölü hücrelerde biyosorpsiyonu gözlenmiştir.Bu çalışma sonucunda Chromohalobacter sp. suşunun kurşun biyosorpsiyonu yaptığı ve kurşun biyosorpsiyonunda potansiyel bir kaynak olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Bu kurşunun biyoremediasyon prosesleri için ilginç bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study was to determine the tolerance of Chromohalobacter sp strains to lead, evaluate the biosorption of the metals in living and dead biomass as well as it has been aimed to determine the effect of lead to Aminolevulinic acid dehydratase enzyme (ALAD; Porphobilinogen synthase; E.C.4.2.1.24) in Chromohalobacter sp.Some heavy metals inhibited its activity ratio of Pb(NO3)2 %15.Its optimal temperature around 20-37°C, and optimal pH was found to be 5-9. Living and dead cells of Chromohalobacter sp showed a biosorption. It is concluded from the present study that, the biosorption of lead by Chromohalobacter sp can be used as a potential source for the bioremediation. This can be an interesting alternative for bioremediation processes of lead.