Masajın egzersiz sonrası toparlanmaya etkisi
  1. Tez No: 32546
  2. Yazar: METİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı; masajın yorgunluğun giderilmesi ve erken toparlanmaya etkisini tespit etmektir. Araştırmaya G.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan 10 sağlıklı erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin boy ortalamaları 178.1 ± 4.38 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 73. 7± 4.69 kg ve yaş ortalamaları 22.2±2.04 yıldır. Deneklerin istirahat durumundaki kalp atım sayıları, kan basınçları, laktik asit, pH, P02, PC(D2, HCO3 ve 02 saturasyonu değerleri tespit edildi. Deneklere bisiklet ergometresinde kalp atım sayıları 180 atım/dk'ya ulaşıncaya kadar egzersiz yaptırıldı. Egzersizden sonra 60 dakikalık pasif dinlenme verilen deneklerin kalp atım sayıları, kan basınçları, laktik asit, pH, P02, PC02, HCOğ ve 02 saturasyonu ölçümleri yapıldı. Bu ölçümlerden sonraki gün de aynı egzersiz protokolü uygulandı. Bu defa 60 dakikalık istirahat süresi içerisinde 20 dakikalık spor masajı uygulanarak aynı ölçümler yapıldı. Bu çalışmanın sonucu olarak; 1. Bisiklet ergometresi üzerindeki egzersiz sonunda kalp atam sayısı, kan basıncı, laktik asit ve P02'de artma, pH, HCO3, PC02 ve 02 saturasyonunda azalma görüldü. 2. Pasif dinlenme sonunda, kalp atım sayısı, kan basıncı, laktik asit, P02 ve 02 saturasyonunda azalma, pH, HCO3 ve PC02'de artma görüldü. 3.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess effects of massage on fatique and fast recovery. A total of 10 healthy male students in Gazi University department of Physical Education and Sport were voluntarily participated in this study. Mean height, weight and age of subjects were 178.1 ± 4.38 cm, 73.7 ± 4.69 kg and 22.2 ± 2.04 years respectively. Resting heart rate, resting blood pressure, lactic acid, pH, P02, PC02, HCO3 and 02 saturation of subjects were measured. Subjects were exercised on bicycle ergorneter until their heart rate reaching 180 beat/min. After exercise (during 60 min. resting period) subject's heart rate, blood pressure, lactic acid, pH, P02, PC02, HCO3 and 02 saturation were measured. Other day after this exercise, same exercise protocol was applied. This time, during 60 min. resting period, 20 min. sport massage was applied on subjects and same measurements were repeated. As a result of this study; 1. After exercise on bicycle ergorneter while heart rate, blood pressure, lactic acid and P02 of subjects increased, pH, HCO3, PC02 and 02 saturation were decreased. 2. After passive resting, subject's heart rate, blood pressure, lactic acid, P02 and 02 saturation were decreased but pH, HCO3 and PC02 were increased.At the and of massage and passive resting, subject's heart rate, blood pressure, lactic acid, P02 and 02 saturation were decreased HCO3 and P02 were increased. 4.