Farklı kaynak parametrelerinin çelik kaynak özelliklerine etkisinin incelenmesinde taguchı yönteminin kullanılması.
The use of taguchi method to investigate the effects of various welding parameters on steel weld properties
- Tez No: 325452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Özellikle çelik malzemelerin kaynağında birden fazla parametre ile çalışılmaktadır. Bu parametrelerin her biri kaynak oluşumu için önemli olmasına rağmen, her bir parametrenin gerçek etkisinin sonuç mikroyapıya ve dayanım etkisi, kaynağın temel bir işlem olmasından dolayı yeterince önem verilmemektedir. Bunun yerine daha kaba parametre olan kaynak akımı gibi parametrelerle çalışılmıştır. Gerçekten de parametrelerin arasında malzemelerin dayanımlarında en önemli etken olan mikroyapının, kaynakların dizaynında önemli bir yeri tutması gerekirken, gerek karbon eşdeğeri denklemlerinde ve gerekse modellemede mikroyapı konusunda yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu proje ile, değişik dayanımlara sahip- ve dolayısıyla değişik bileşimlere sahip çeliklerin, mikroyapıya direkt bağımlılığı gösteren parametreler çelik kaynak metallerinin modellemesi için kullanılacaktır. Bu çalışmada kullanılan çeliklerin boyutları ve kalınlıkları sabit tutularak ısının mikroyapıya etkisi sınırlandırılmıştır ve parametreler oldukça geniş aralıklarda seçilerek modellemenin etkisi artırılmak istenmiştir. Ayrıca, oldukça güçlü bir analiz yöntemi olan Taguchi de kullanılarak verilen tam analizi yapılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is purposely accustomed that more than one parameter is being employed in welding of steel materials. Although, each of these parameters are believed to be important for the formation of weld metal, the actual effect of each parameter on final strength and microstructure is not properly addressed despite of welding being a one of the major processing tools. Instead, a few coarse parameters, such as welding current, were used to study. In fact, the microstructure, having a major effect amongst the parameters on the strength of materials, while expected to play a leading role in the design of welds, is not well represented in carbon equivalent equations and modeling studies.In this project, the parameters that link the welding of steels with varying strength levels and therefore having different compositions to microstructure will be produced to use in the modeling of steel weld metals. The effect from heat evolution during the welding has been limited by keeping the dimensions and the thicknesses of the parts being welded and the parameters were selected within large values such that the effect of modeling were desired to be strong enough. It is also wished that a strong analysis mothod, Taguchi, was also intended for full analysis of the data to be obtained.