Sudak (Sander lucioperca) avcılığında kullanılan 'J' ve 'C' olta iğnelerinin av verimi, takılma yerlerinin karşılaştırılması ve yakala-bırak sonrası yaşama oranlarının belirlenmesi
Comparison of catch efficiency, hooking location, and determination of post-release survival rates of 'J' and 'C' hooks used in pikeperch (Sander lucioperca) fishing
  1. Tez No: 919736
  2. Yazar: SERKAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER ENVER ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma kapsamında“C”ve“J”iğnelerin yakala bırak uygulaması sonrasındaki ölüm oranları kıyaslanmıştır. Saha çalışmaları Mayıs 2024 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında Seyhan Baraj Gölünde yürütülmüştür. Çalışmada toplam 16 operasyon gerçekleştirilmiştir. Bunların 8'i ilkbahar aylarında, 8'i yaz aylarında yapılmıştır. Saha çalışmalarında toplam 65 birey yakalanmıştır. Bunların 56 tanesi Sander lucioperca'dır. Her iki iğne türünde de ilkbahar mevsiminde av veriminin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu durumun üreme dönemi sonrası yüksek beslenme talebinden ve yaz aylarında su sıcaklığının yüksek olmasından kaynaklı olabileceği düşünülmüştür. Yaklanan S. lucioperca bireylerinin %51,8'i“C”iğne ile %48,2'si ise“J”iğne ile avlanmıştır. Operasyonlara göre yakalanan ortalama birey sayısı arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Anatomik takılma bölgesi bakımından da iki iğne türü arasında bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre;“C”iğnelerde derin takılma 13 bireyde (%44.83), sığ takılma 16 bireyde (%55.17) gözlenmiştir.“J”iğnelerde ise derin takılma 12 bireyde (%44.44), sığ takılma ise 15 bireyde (%55.56) tespit edilmiştir. Buna ek olarak, iki iğne arasında ölüm oranları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar;“C”iğnelere yakalanan bireylerden 4 (%25) tanesinde kısa sürede ölüm olduğunu, 12 bireyin (%75) yaşamaya devam ettiğini göstermiştir.“J”iğnelerde ise 1 bireyde kısa sürede ölüm olduğu (%6.67) 14 bireyin ise (%93.33) yaşamaya devam ettiğini göstermiştir.“C”ve“J”iğnelerde meydana gelen ölüm oranları arasında fark olmamasının S. lucioperca'nın beslenme davranışından kaynaklandığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study compares the post-release mortality rates associated with circle hooks and traditional“J”hooks. Fieldwork was conducted in the Seyhan Dam Lake between May 2024 and July 2024. A total of 16 operations were carried out, 8 of which took place during the spring months and 8 during the summer. During the field studies, 65 individuals were caught in total, 56 of them were Sander lucioperca. It was determined that catch efficiency was higher in spring for both hook types. This was attributed to increased feeding activity following the spawning season and the elevated water temperatures during the summer months. Of the captured S. lucioperca individuals, 51.8% were caught with circle hooks, while 48.2% were caught with“J”hooks. The difference in the average number of individuals caught per operation was not statistically significant. Additionally, no significant difference was found between the two hook types in terms of anatomical hooking location.The results showed that deep hooking occurred in 13 individuals (44.83%) and shallow hooking in 16 individuals (55.17%) with circle hooks. For“J”hooks, deep hooking was observed in 12 individuals (44.44%) and shallow hooking in 15 individuals (55.56%). Moreover, no statistically significant difference in mortality rates was found between the two hook types.The findings revealed that among individuals caught with circle hooks, 4 (25%) experienced short-term mortality, while 12 (75%) survived. For“J”hooks, 1 individual (6.67%) experienced short-term mortality, while 14 individuals (93.33%) survived. The absence of a difference in mortality rates between circle and“J”hooks is thought to be related to the feeding behavior of S. lucioperca.