Critical success factors for enterprise resource planning (ERP) implementation in Turkish construction industry
Türk inşaaat endüstrisinde kurumsal kaynak planlaması (KKP) uygulamasının kritik başarı faktörleri
- Tez No: 325580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnşaat Endüstrisi ekonomiye en büyük katkı sağlayan endüstrilerden biri olmasına rağmen, inşaat endüstrisinin oldukça parçalanmış yapıya sahip, verimsiz, proje odaklı bir endüstri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, inşaat endüstrisi, yüksek kalite performans ölçümü, proje izleme ve denetleme, maliyet verimliliği, güvenlik ve sürdürülebilirlik konularının olmamasından dolayı, daima düşük performansı yönünden eleştirilmektedir. Bu verimsizliğini aşabilmek için, bilgi teknolojileri (IT) ve bilgi sistemleri de dahil olmak üzere bazı çözüm önerileri uzun zamandır sunulmaktadır. Tüm projelerin birbirinden farklı olması nedeniyle, bazı benzersiz zorluklar oluşmaktadır. Kurumsal kaynak planlaması (KKP-ERP) sistemleri bir inşaat firmasındaki farklı departmanların veritabanlarını ve bilgi birikimlerini entegre eden bir sistem sunmaktadır. Fakat, inşaat şirketlerinin tümünün, tüm proje yönetim operasyonlarını otomatize eden sıradan bir bilgi teknolojisi (IT) sistemi ile, inşaat kurumsal kaynak planlaması'nın tüm fonksiyonlarının yerini tutması kolay değildir. İ-KKP (C-ERP) sistemleri inşaat şirketlerine bu verimsizlik, departmanların parçalanmışlığı ve düşük performans meselelerini aşmak için çok daha entegre ve verimli bir sistem sağlamaktadır. Yalnızca KKP (ERP) sistemleri değil, aynı zamanda bu sistemlerin uygulanma aşamaları çok ehemmiyetli bir konudur çünkü bu bağlamda bir çok başırsızlık öyküsü de bulunmaktadır. Bir sistemin uygulanması, planlanan tüm görevlerin ve aktivitelerin gerçekleştirildiği aşamadır. Bu uygulama aşamasında, uygulamanın izlenmesi, sistemin takviminde ve bütçesinde, başarılı bir şekilde uygulandığından emin olmak açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle, uygulama aşamalarının araştırılması ve inşaat endüstrisindeki KKP uygulamasının kritik başarı faktörlerinin (KBF) belirlenmesi bu bağlamda önemli bir konudur. İnşaat firmaları bu çalışmada geçen; üç farklı inşaat firmasının olumlu ve olumsuz vaka analizi tecrübeleri ve inşaat firmalarının ERP sistemlerinin uygulaması sırasında odaklanmaları gereken kritik başarı faktörlerinin neler olduğu konusunda yararlanabilirler.
Özet (Çeviri)
Even though the construction industry is one of the largest contributors to the economy, it is considered as one of the highly fragmented, inefficient, and project oriented industries. Also, the construction industry has always been criticized for its low performance due to lack of high quality performance evaluation, project monitoring, cost effectiveness, security, and sustainability. In order to overcome this ineffectiveness, several solutions have long been offered including adaptation of information technology (IT) and information systems. Since each project is unique, they create some distinct challenges. Enterprise resource planning (ERP) systems present an integrated system that has the knowledge and databases of the different departments in a construction company. However, it is not easy to compensate all the functions of construction enterprise resource planning (C-ERP) systems by a regular IT system that is planned to automate all project management operations of the whole construction companies. C-ERP systems provide construction companies with much more integrated and effective system to overcome this ineffectiveness, fragmentation of departments and low performance issues. Not only acquiring ERP systems but also the implementation phase of them is very significant subject because there are many failure stories. Implementation of a system is a stage that all planned tasks and activities are realized. At this implementation stage, monitoring of implementation is essential to make sure that the system is implemented successfully as per the schedule and on the budget. Therefore, the investigation of the implementation phases and determination of Critical Success Factors (CSF) of ERP implementation in construction industry is a crucial subject in this context. In this thesis, this subject is studied based on data collected through a questionnaire survey and real experience case studies. Construction firms can benefit from the findings of this study as learning the negative and positive case study experiences of three different construction companies, critical success factors that companies should focus on at the implementation phase of their ERP system.