Türk spor yönetiminde ademimerkezileşme eğilimleri
- Tez No: 32561
- Danışmanlar: PROF.DR. FEHİM ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
212 ÖZET Bu çalışmada, Cumhuriyetin kuruluşundan 1993 yılma kadar geçen süre içinde, Türk spor yönetiminde meydana gelen ademimerkeziyetçi eğilimlerin tesbiti yapılmaya çalışılmıştır. Bu maksatla konu, Türkiye'de spor alanında çıkarılmış bulunan mevzuat (Anayasa, kanun, tüzük, yönetmelikler) ve bunun fiilî durumu,dünyada oluşan gelişmelerle birlikte ele alınarak incelemeye tabi tutulmuştur. Esas itibariyle, mahallî güç ve kaynakların insanların hizmetine sunulmasıyla merkeziyetçi yapıdan ademimerkeziyetçi yapıya geçişin yol, yöntem ve konuları belirlenmeye, Türkiye'de spor alanında meydana gelen kıt, iktisadî kaynakların en verimli ve müessir şekilde kullanılmasının, bilhassa tutarlı ve istikrarlı kararlar alınmasının temel mekanizmaları ortaya çıkarılmaya gayret edilmiştir. Kriter olarak insan unsuru ve onun saadeti, bedenen ve ruhen sıhhati temel alınmış, bunun tesisinde sporun bir amaç olmaktan öte, araç olması gereği üzerinde durulmuş ve bunun için nasıl bir spor yönetimi anlayışı ve teşkilâtlanma modelinin geçerli olabileceği tesbitleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
2i3 ABSTRACT This work, tries to analize the changes happening to the management of Turkish Sports through decentralization (anti-centralist) direction during the period of 1923, beginning of teh Turkish Republic and untill 1993. In this way, the subject has been examined throughly with all the laws, conventions, rules and regulations been intraduced during that period and its outcome together with an eye on the world's sport affairs. As a main aim, it shows that when the local source and breeding ground been introduced to people, the result will be more prospective and more cohorent, with this way one can find out the way and direction of passing through from a centralist ground to an anti-centralist playing ground. When the sources beeing used with an efficient way, main mechanism of consistent and stabilized decisions will be made. Here is the human being and his happiness, his phisical and psychological strenght is our criterion. To get this, it shows here that sport should be an idea of living, not only a medium to take us there. To establish this new way of life, it shows here also understanding of sport management and how to reorganise ourselves.