Türk spor yönetiminde yetki devri
Empowerment in Turkish sport management
  1. Tez No: 79496
  2. Yazar: İ. FATİH YENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
164 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Örgütünün, etkin ve verimli çalışmasını sağlayan bir yönetim uygulaması olan yetki devri konusunu Türk Spor örgütü açısından incelemek, merkez ve taşra örgütü yöneticilerinin yetki devri uygulamalarına ilişkin görüşlerini tespit etmek, örgütün daha fonksiyonel bir yapıya kavuşması açısından bazı önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla, ilgili literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Merkez örgütü ve taşra örgütünde görev yapan Genel Müdür Yardımcıları, Daire ve Kurul Başkanları, Spor Federasyonlarının Genel Sekreterleri, İl Müdürleri ve İl Şube Müdürleri düzeyindeki yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmada frekans, yüzde ve.05 anlamlılık düzeyinde ki- kare (x2) testleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında“minitap”istatistik paket program kullanılmıştır. Sonuçta, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgütü yöneticilerinin yetki devri uygulamaları konusundaki görüşleri değerlendirildiğinde örgütü yöneticilerin merkezi bir eğilim gösterdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
165 SUMMARY The purpose of the is study was the give some suggestions about having functional structure, to dermine applications of empowerment central and province managers and to analyze the empowerment in Turkish Yought and Sports General Directory Organization. With this aim, some information were given about problems of this research by means of literature rewiev in addition a questionaire was applied to the subject to solve the problem of study. The population of the study induded head directors, of Turkish Yought and Sports General Directory Organization General Secretary of Sport Federation, Sport Directors and directors of departmentsin cities. İn this study, freguency, purcetape signiticance level at 0.05 were determined by using k-suguare (x2) tests. At the end of study, evaluations of ideas of subjects about aplications of empowerment showed that there was a cantral trend in applications of empowerment.