Güreş antrenman ve müsabaka alanlarındaki hijyenik şartlar (Güreş salonları ve güreş eğitimi merkezleri üzerine bir araştırma)
- Tez No: 32560
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. FAİK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma ile Türkiye'deki güreş antrenman ve müsabaka alanlarının hijyenik durumları, güreşçilerin ferdi hijyen alışkanlıklar, güreş alanlarının çevre hijyeni ve tesis görevlilerinin temizlik uygulamaları araştırılmıştır. Türkiye'deki güreş salonları ve Güreş Eğitim Merkezlerinin fiziki ve hijyenik durumunda farklılıklar gözlenmiştir. Yeni yapılan Güreş Eğitim Merkezlerinin eski güreş salonları ve eğitim merkezlerine göre hijyenik açıdan iyi durumda olduğu görülmüştür. Güreşçiler çalışmalar esnasında yeterli ilk yardım malzemeleri ve sağlık elemanı olmadan çalışma yapmak durumundadırlar. Alman fiziki ve tıbbi tedbirlerin ülke genelindeki güreş tesislerinde yetersiz olduğu tesbit edilmiştir. Araştırmaya katılan güreşçilerin, güreş yaşları ve öğrenim durumlarının artışı ile ferdi hijyene daha çok riayet ettikleri gözlenmiştir. Aynı şekilde güreşçilerin, güreş başarılarıyla hijyen alışkanlıkları arasında da bir ilişki belirlenmiştir. Güreşçilerin kişisel vücut bakımına (tırnak ve sakal temizliği, cilt bakımı) dikkat etmemeleri ve tesis görevlilerinin güreş çalışma alanlarım ve minder brandasını yetersiz temizlemeleri sebebiyle, güreşçilerin bir kısmmda deri hastalıkları ortaya çıkmıştır. Güreşçilerin yetersiz ısınması, fiziki emniyet tedbirlerinin alınmaması ve minder üzerinde kalabalık güreşçi grubuyla çalışma yapılması ile güreşçilerin büyük bir kısmında sakatlıklar oluşmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, faal Güreş Eğitim Merkezleri ile yeni yapılan Güreş Eğitim Merkezleri ve güreş salonlarının fiziki yapı ve hijyenik özelliklerine dikkat edildiği belirlenmiş, Güreş Eğitim Merkezlerindeki güreşçilerin ise, bazı temel hijyen alışkanlıklarına sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the hygienic situations of the wrestling training and racing complexes in Turkey, the wrestlers' personal hygienic habits, the environmental hygiene of the wresting complex and the cleaning applications of the workers in the complex. It has been observed that there are differences between the physical and hygienic situations of wrestling complexes and Wrestling Training Centers. It has also been seen that the newly built Wrestling Training Centers are in a better situation in terms of hygiene than the older ones. The wrestlers have to do exercise without adequate first aid materials and health-personnel. It has been found that the physical and medical precautions are inadequate in wrestling complexes nationwide. It has been found that the wrestlers involved in the research obey more to the personal hygiene in parallel to their age and education. Similarly, a relation has been found between the wrestlers' success and their hygienic habits. Some wrestlers have skin diseases due to the wrestlers' not caring for their bodies (cleaning their nails, beard, skin), the complex-workers' not cleaning the wrestling complexes and wrestling- wing as well. Due to the fact that the precautions for heating the wrestlers and physical safety and the fact that a crowded pairs of wrestlers have to do exercise on the same wrestling- mat, a great number of wrestlers have been injured. According to the results of the research, it has been determined that the hygienic features and physical structure of the active Wrestling Training Centers and the newly-built complexes are taken into consideration and that wrestlers in these centers have some basic hygienic habits.