Nanoparçacık katkılı nematik sıvı kristallerin optiksel ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Optical and electrical properties of nanoparticles doped nematic liquid crystals
- Tez No: 325755
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sıvı kristaller başlıca televizyonlarda, bilgisayarda, olmak üzere elektronik billboardlardan hologramlara kadar kendilerine geniş bir uygulama alanı bulurlar. Katı ile sıvı arasındaki ara fazlara sıvı kristal fazlar denir. Bu çalışmada E7 kodlu nematik sıvı kristal karışım elektro-optik özelliklerinin iyileşmesini sağlamak için altın nanoparçacıklar ve de çinko oksit nanoparçacıklar ile katkılandırılmıştır. Saf ve nanoparçacık katkılı numunelerin elektriksel ve optiksel özellikleri incelenmiştir. Elektriksel özelliklerin incelenmesi için empedans analizör; optiksel özelliklerin incelenmesi için, lazer, polarizör, analizör, fotodedektörden ve mekanik modülatörden oluşan bir sistem kullanılmıştır. Sonuç olarak katkılandırılan altın nonoparçacıkların E7 kodlu nematik sıvı kristal karışımının eşik voltajı düştüğü, dielektrik anizotropisi arttığı ve optik anizotropisi çok az etkilendiği gözlemlenmiştir. Katkılandırılan çinko oksit nanoparçacıklar ile E7 kodlu nematik sıvı kristal karışımın eşik voltajının düştüğü ve çift kırıcılığın çok az etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Basically used at televisions and computers, liquid crystals have a wide range of application areas from electronic billboard to holograms. Liquid crystals defined as the mesophases between solids and liquids. In this study, nematic liquid crystals mixture E7 was doped with gold and zinc oxide nanoparticles in order to improve electro-optical properties of system. Electrical and optical properties of pure and doped samples were investigated. Electrical properties of system are examined by impedance analyser; optical properties of the system are examined by the set of laser, polarizer, analyzer, fotodedector and mechanic modulator. The results indicated that gold nanoparticles decreased threshold voltage, increased dielectric anisotropy and barely affected the birefringence and zinc oxide dispersed nematic liquid crystals significantly decreased threshold voltage and slightly changed birefringence.