Elma, domates ve narenciye işleme, elektronik sınıflandırma ve paketleme tesislerinde ürünlerin renk ve boyut özelliklerine göre ayrılması
Color and dimension sorting of materials in the apple, tomato and citrus processing, electronic sorting and packing facilities
- Tez No: 325760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN KORUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, meyve paketleme tesislerinin çalışma prensibi ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca, sırasıyla roller ve tabaklı tip taşıyıcı sisteme sahip tek ve dört sıralı elektronik meyve sınıflandırma makinelerinin sınıflandırma performansları test edilmiştir. Denemede, Stark Krimson ve Golden Delicious elma çeşitleri kullanılmıştır. Çalışmanın 1. aşamasında, roller tip taşıyıcı sisteme sahip tek hatlı elektronik meyve sınıflandırma makinesi test edilmiştir. Çalışmalar süresince 10 meyve s-1 sınıflandırma hızında ölçümler yapılmıştır. Bu ölçüm sonuçlarına göre, her iki elma çeşidi için sınıflandırma performansı ortalama %90 olarak ölçülmüştür. Özellikle Golden Delicious elma çeşidinin sınıflandırma etkinliği Stark Krimson elma çeşidinden yüksek çıkmıştır. Çalışmanın 2. aşamasında, tabaklı tip taşıyıcı sisteme sahip dört hatlı elektronik meyve sınıflandırma makinesi test edilmiştir. İki farklı çap grubu (75-65 mm ve 64-55 mm) için 4 farklı sınıflandırma hızında (3, 5, 7 ve 10 meyve s-1) ölçümler yapılmış ve sınıflandırma hızındaki değişimin sınıflandırma performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İki farklı sınıflandırma grubu için yapılan ölçüm sonuçlarına göre, sınıflandırma hızındaki artış sınıflandırma yüzdesini düşürmüştür. 75-65 mm sınıflandırma aralığında en yüksek sınıflandırma yüzdesi değeri %96 ile 3 meyve s-1 sınıflandırma hızında elde edilmiş iken en düşük sınıflandırma yüzdesi 10 meyve s-1 sınıflandırma hızında ölçülmüştür (%86). 64-55 mm sınıflandırma aralığında da en düşük sınıflandırma yüzdesi 10 meyve s-1 sınıflandırma hızında ölçülmüştür (%88). 75-65 mm sınıflandırma çapı için ortalama hata yüzdesi 64-55 mm sınıflandırma grubundan daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, operating principle of the fruit packing houses was elaborated. Furhermore, sorting performance of the electronic fruit sorting machines with single and four lines which has roller and plate carrier system, respectively was tested. In the test, Stark Krimson and Golden Delicious apple varieties were used. At the first step of test, single line electronic sorting machine with roller carrier system was tested. During the test, sorting speed of 10 fruit s-1 was used. According to measurement results, mean sorting performance of each varieties was found to be 90%. Especially, sorting efficiency of Golden Delicious was higher than Stark Krimson variety. At the second step of test, four line electronic sorting machine with plate carrier system was tested. Measurements were done at four sorting speed (3, 5, 7 and 10 fruit s-1) for two different diameter groups (75-65 mm and 64-55 mm) and the effects on sorting performance of change in the sorting speed was investigated. According to results done for two different sorting groups, sorting percentage was decreased with the increase in the sorting speed while the highest sorting percentage was being found to be 96% in the sorting speed of 3 fruit s-1 for 75-65 mm sorting group, the lowest sorting percentage (86%) was measured in the sorting speed of 10 fruit s-1. The lowest sorting percentage (88%) in the sorting interval of 64-55 mm was measured in the sorting speed of 10 fruit s-1. Mean error percentage for 75-65 mm sorting diameter was lower than 64-55 mm sorting group.