Ailelerin ev üretimine ilişkin davranış ve tercihlerinin belirlenmesi
- Tez No: 32578
- Danışmanlar: PROF.DR. R. GÜNSEL TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma farklı sosyo-ekonomik özellikteki ailelerin evin tamir işlerine yönelik ev üretimi faaliyetleri ile ilgili davranış ve tercihlerini incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma bölgesi olarak, Ankara ili belediye sınırları içindeki farklı semtler alınmıştır. Örnek aile grubunun seçilmesinde, önce her üç sosyo-ekonomik düzeyden seçilen semtlerde bulunan sokak sayısı ve isimleri belirlenerek, daha sonra tabakalı rasgele örnekleme yöntemi ile her semtten seçilen aile sayısı, o semtte bulunan sokak sayısına göre belirlenmiş ve her sosyo-ekonomik düzeyden 60 'ar aile seçilerek 180 sayısına ulaşılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak aile adına cevap vermek üzere eşlerden kadın veya erkekle yüzyüze yapılan mülakatlar sonucu toplanmıştır. Araştırma kapsamına alınan aileler arasında %30.0 ile“4 kişilik”aileler önde gelmekte olup bunu eşit oranlarla88 (%27.2)“3 kişilik”ve“5 ve daha fazla kişilik”aileler izlemektedir. Araştırma kapsamına alınan ailelerde eşlerden kadınların %36.1'i ilkokul ve daha az, erkeklerin %37.2'si yükseköğretim düzeyindedir. Düşük sosyo-ekonomik düzeyde ilkokul ve daha az öğrenim düzeyine sahip kadın (%76.7) ve erkeklerin (%55.0), orta sosyo-ekonomik düzeyde orta öğrenime sahip kadınların (%45.0), eşit oranlarla (%38.3) orta ve yüksek öğrenime sahip erkeklerin, yüksek sosyo-ekonomik düzeyde ise yüksek öğrenime sahip kadın (%54.8) ve erkeklerin (%73.3) önde geldiği bulunmuştur. Ailelerin sosyo-ekonomik düzeylerinin artmasına paralel - olarak eşlerin öğrenim düzeyleri de artmaktadır (p0.05) olduğu bulunmuştur. Evle ilgili tamir işlerini ev üretimi biçiminde gerçekleştiren ailelerin oranı (ev araçlarına ilişkin küçük tamirler %99.4, su tesisatının tamiri %96.0, mobilyaların tamiri %85.1, kapı-pencerelerin boyanması %63.2, duvarların badanası %59.2, ev araçlarına ilişkin büyük tamirler %23.0) ev üretimi biçiminde gerçekleştirilmesini tercih edenlerin oranından yüksektir (ev araçlarına ilişkin küçük tamirler92 %90.4, su tesisatının tamiri %89.3, mobilyaların tamiri %78.0, kapı-pencerelerin boyanması %61.0 duvarların badanası %52.0 ev araçlarına ilişkin büyük tamirler %18.1). Konu, ailelerin sosyo-ekonomik düzeylerine göre incelendiğinde düşük ve orta sosyo-ekonomik düzeyde duvarların badanası (düşük %91.7, orta %65.0) ile kapı-pencerelerin boyanmasını (düşük %91.7, orta %70.0) orta ve yüksek sosyo-ekonomik düzeyde, su tesisatının tamirini (orta %91.7, yüksek %96.3) her üç sosyo-ekonomik düzeyde ise mobilyaların tamir işlerini (düşük %96.7, orta %86.7, yüksek %70.4) ev araçlarına ilişkin küçük (düşük %100.0, orta %100.0 yüksek %98.1) ve büyük tamirleri (düşük %31.7, orta %23.3, yüksek %13.0) ev üretimi biçiminde gerçekleştirenlerin oranı, bu işlerin ev üretimi biçiminde gerçekleştirilmesini tercih edenlerin oranından (duvarların badanası düşük %83.3, orta %50.0, kapı pencerelerin boyanması, düşük %86.7, orta %66.7, su tesisatının tamiri orta %86.7, yüksek %80.7 mobilyaların tamiri düşük %93.3, orta %78.3, yüksek %61.4, ev araçlarına ilişkin küçük tamirler, düşük %95.0, orta %%88.3, yüksek %87.7 büyük tamirler, düşük %23.3, orta %20.0 yüksek %10.5) yüksektir. Düşük sosyo-ekonomik düzeyde, su tesisatının tamirini ev üretimi biçiminde gerçekleştirenlerle, gerçekleştirilmesini tercih edenlerin oranı (%100.0) aynı olup, ailelerin tümünü93 kapsamaktadır. Yüksek sosyo-ekonomik düzeyde ise, duvarların badanası (%21.1) ile kapı-pencerelerin boyanmasının (%28.1) ev üretimi biçiminde gerçekleştirilmesini tercih edenlerin oranı, bu işleri ev üretimi biçiminde gerçekleştirenlerin oranından (duvarların badanası %16.7, kapı-pencerelerin boyanması %24.1) yüksektir. Evle ilgili tamir işlerini ev üretimi biçiminde gerçekleştirmeyi tercih eden ailelerin çoğunluğu“piyasadakine göre ucuz olması”(%90.4) ile“yeterli bilgi ve beceriye sahip olma”yı (%89.3) tercih nedeni olarak belirtmektedir. Evle ilgili tamir işlerinin piyasadakine göre ucuz olması nedeniyle ev üretimi biçiminde gerçekleştirilmesini tercih edenlerin oranı, düşük (%100.0) ve orta (%98.3) sosyo-ekonomik düzeyde yüksek sosyo-ekonomik düzeydekilerden (%71.9) yüksektir (p0.05). Evle ilgili tamir işlerinin ev üretimi biçiminde gerçekleştirilmesini ailelerin % 60.9'unda kadın ve erkek birlikte tercih etmektedir.94 Evle ilgili tamir işlerinin ev üretimi biçiminde gerçekleştirilmesini kadın ve erkeğin birlikte tercih ettiği ailelerin oranı yüksek (%75.9) sosyo-ekonomik düzeyde düşük (%53.3) ve orta (%55.0) sosyo-ekonomik düzeydekilerden yüksektir (p0.05). Ev üretimi biçiminde gerçekleştirilen evle ilgili tamir işlerinin yürütülmesi sırasında aile bireyleri arasında bazen veya her zaman anlaşmazlık meydana gelen ailelerden işin zamanında yapılmaması (%74.7) ile iş yapılırken dağınık çalışılmasını (%48.0) belirtenler önde gelmektedir. Her üç sosyo-ekonomik düzeyde de işin zamanında yapılmamasını belirtenler (düşük %76.7, orta %76.0, yüksek %70.0) ilk sırada yer almakta bunu iş yapılırken dağınık çalışılmasını belirtenler (düşük %43.3, orta %56.0, yüksek %45.0) izlemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the attitudes and preferences of families from different socio-economic Levels for household production activities related to horae repair tasks. The area of the study is different districts within the borders of the municipality of Ankara Province. While choosing the sample family group, first the number and the names of the streets in the chosen districts f rom the three socio-economic levels were determined. Then using the Layer random sampling method, the number of families chosen from each district was determined according to the number of streets in that district and by choosing 60 families from each socio-economic level the number 180 was obtained. The data were collected by using a guestionary form developed by the researcher and through interviews with the husband ör the wife who answered the guestions on behalf of the family. The majority of the families interviewed have“four members”.98 in these families most of the wives have primary school ör less education and most of the husbands are university graduates. The findings show that in the low socio-economic level the rate of the men and women with primary school ör less education is equal to the rate of the women with secondary school education in the middle socio-economic level (38.2 percent). in the middle socio-economic level group, the majority of the men have secondary school and university education and in the high socio-economic level the majority of the men and women have university education (p0.05). Most of the families who perform the repairs at home as household production in ali three socio-economic levels100 reported that they perform the repairs in the form of household production because they have enough knowledge and necessary skills (p0.05). Hovrever, ali of the families f rom low socio-economic level perform the plumbing repairs as household production and ali the families from this group also prefer the repairs to be done in the form of household production. in the families who prefer the repairs at home to be performed as household production in ali three socio-economic levels the majority of the respondents explained the reasons that“performing the repairs at home is cheaper than purchasing them in the marketplace”and“family members have enough knowledge and necessary skills”. in the low and middle socio-economic levels the majority of the families want to perform the repairs in the form of household production because it is cheaper than in the marketplace (p0.05). During the performance of the repairs at home as household production in the families from ali three socio-economic levels who have disagreement, the group families whoreported that the disagreement occurs because the work has not been completed on time comes f irst. it is followed by those who reported that working in disorder is another reason for disagreement (p>0.05).