İş bulmak amacıyla Ankara İş ve İşçi Bulma Kurumu'na başvuranların kişisel özellikleri, sosyal güvenlik ve çalışma hayatına ilşkin sorunları
- Tez No: 32579
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyal Hizmetler, Public Health, Social Services
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
- 90 - 3.2. ÖZET Bu araştırma işsizlik olgusunu inceleyerek, işsizlerin kişisel özelliklerini, sosyal güvenlik ve çalışma hayatına ilişkin sorunlarını, isçi sağlığı ve iş güvenliği bilgi düzeylerini ve endüstriyel alanda sosyal hizmet mesleğinden beklentilerini belirlemek amacıyla planlanıp uygulanmıştır. Araştırma Ankara iş ve işçi Bulma Kurumu önünde Ocak 1993'te 200 kişi üzerinde yapılmıştır. îs bulmak üzere îs ve işçi Bulma Kurumuna başvuran 200 kişinin % 73.5' i 20-29 yas grubu kişiler oluşturmuştur. Bunların % 77. 51 i ilk ya da ortaokul düzeyinde eğitim görmüşlerdir. îlk iş aramaya başladıklarında iş bulsalardı bugüne kadar çalışmış olacakları süre ortalama 6.3 yıldır. iş arama nedeniyle çalışmış olacakları sürenin 3 yılı, diğer bir anlatımla 1/3'ü iş aramakla kaybedilmiştir. Bu kişiler bu güne kadar ortalama 3.68 kez iş değiştirmişlerdir. Ortalama sigortalanma süreleri 1.32 yıldır. Bu kadar sık iş değiştirmeye karşın ortalama işe giriş muayene sayısı 0.60 'dır. iş kazası geçirenlerin oranı % 21.51'dir. İncelenenlerin % 42.5' inin bir mesleği yoktur ve îş ve işçi Bulma Kurumundan is bekleyenlerin ancak % 32.5' i halen bir iste çalışmaktadır. Halen bir isi olsun olmasın kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerinin geçim sıkıntısı ve psiko-sosyal sorunlarının olduğunu, iş yerlerinde problemlerinin çözümünde kendilerine yardımcı olacak bir birimin olmadığını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılanların % 70.5' inin işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda hiç bir bilgilerinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-91- 3.3. YABANCI DİLDE ÖZET-SUMMARY This survey is planned and implemented for the purpose of studying the unemployment issue, to indicate the personal characteristics of unemployees, their problems as regards to social security and working life, their level of information on occupotional safety and health and their expectations from social service profession in industrial field. The survey was carried out on 200 people in January 1993 in front of Labour Exchange, Employment Bureau in Ankara. 73.5 % out of 200 people who applied to Labour Exchage, Employment Brueau to find a job; consisted of 20-29 years old people. Out of these people 77.5 % have had primary or secondary school level education. If they could find a job when they first applied, the period they had worked till today would be average 9.25 years. However, the period they have worked till today is averege 6.3 years. 3 years period that they would have worked for finding a job, in other words, 1/3 of the period have been lost. Those people, have changed work average 3.68 times. Their average insurance time is 1.32 years. Despite of no frequent work change, the average number of health inspection for work is 0.60. The rate of those who had job accidents in 21.51 %. Those on whom the survey was carried out, 42.5 % had no profession and from those who awaits a job from Labour Exchange, Employment Bureau, only 32.5 % is working in a job. Whether they have a job or not, they themselves and their families, they have to support have problems of living and phycho-social problems and they have stated that there is nobody who will help them in solving their problems. It has been established that from those participated in the survey 70.5 % have no information on occupational safety and health.