Stratejik perspektifte yenilikçilik ve kurumsal girişimcilik temelli büyüme: Türkiye şeker sektörü örneği
Innovativeness and corporate entrepreneurship based growth in strategic perspective: The Turkish sugar industry sample
- Tez No: 325814
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
İşletmeler doğal bir süreç olarak büyüme eğilimindedirler. İşletmeler yoğun rekabetin yaşandığı ekonomik ortamda, büyüme amaçları doğrultusunda eylemlerinde stratejik davranmak zorundadırlar. Stratejik perspektife sahip işletmelerin fırsatları görebilme ve tehditlerle mücadele edebilme imkânlarının güçlü olabileceği söylenebilir. Küresel değişimde, işletmeler yenilikçi olabildikleri kadar rekabetçidirler. Çünkü işletmeler açısından yenilikçi olmak günümüz ekonomik ortamında bir zorunluluktur. Stratejik davranışlarının merkezine yenilikçiliği koyan işletmelerin rekabet baskısından kazançlı çıkabilecekleri öngörülebilir. Bununla birlikte işletmeler yenilikçiliklerini kurumsal girişimcilik faaliyetleri ile ortaya koyabilmektedirler. Bu bağlamda çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümü küreselleşme, rekabet ve stratejik perspektif konuları hakkında teorik bilgileri içermektedir. İkinci bölüm iki ana kısımdan oluşmaktadır. İkinci bölümün birinci kısmında yenilikçilik kavramı, kapsamı ve yenilikçilik stratejisi hakkında teorik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümün ikinci kısmı ise ağırlıklı olarak kurumsal girişimcilik kavramı, çeşitleri ve boyutları hakkında teorik bilgileri içermektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü işletmelerin büyümelerini kapsamaktadır. Bu bağlamda büyüme kavramı, tanımı ve büyüme formları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Türk Şeker Sektörü'nü kapsayan bir alan araştırmasının metodolojisi ve araştırma sonucunda elde edilen bilgiler yer almaktadır. Beşinci ve son bölümde ise analiz bulguları çerçevesinde bir değerlendirme yapılarak, işletme yöneticileri ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Businesses are tending to grow in their natural process. In an economic environment where intense competition is on, businesses should act strategically at its activities in accordance with growth objectives. It is supposed that businesses with strategic perspective are powerful at realizing opportunities and struggling with threats. In global alternation, companies are competitive as much as they are innovative. Because, being innovative is an obligation for companies in today?s economic environment. It is anticipated that companies that put innovativeness at the center of their strategic behaviors are going to be beneficial from competition pressure. Nevertheless, businesses can present their innovativeness with corporate entrepreneurship activities. In this respect, this study consists from five chapters.In first chapter of the study, there are theoretical knowledge on globalization, competition and strategic perspective. Second chapter has two main sections. In first section of second chapter, there are theoretical knowledge on innovativeness concept and innovativeness strategy. In second section of second chapter, theoretical knowledge on corporate entrepreneurship concept, its types and dimensions were provided. At third chapter of the study, business growth we studied. Knowledge on growth concept, its definition and growth forms are given at this part. At fourth chapter, research methodology of a field research that incorporate with Turkish Sugar Industry and research results are given. Last and fifth chapter contains review and conclusion of research results, managerial implications and suggestions for future researches.