Su-enerji-çevre ilişkileri bağlamında Hidroelektrik Santrallerinin (HES) ekolojik ve ekonomik etkileri: Doğu Karadeniz Bölgesi Hidroelektrik Santralleri araştırması
Ecological and economic impacts of Hydroelectric Power Plants(HPP) in the context of water-energy-environment relations: Research on the Eastern Black Sea Region Hydroelectric Power Plants
  1. Tez No: 325813
  2. Yazar: HAYRİYE SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 606
Özet
Enerji günlük yaşamın vazgeçilmeyen öğelerinden biridir ve enerji ihtiyacı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Enerjinin artan üretimi ve kullanımı çevresel sorunlarda artış meydana getirmektedir. Bu sorunların ana nedeni ise kullanılan enerji kaynaklarıdır. Çözüm yollarının başında ise enerji üretiminde yenilenebilir kaynaklardan yararlanma ve fosil yakıtlara olan bağımlılığın olabildiği ölçüde azaltılması gelmektedir.Soruna Türkiye açısından yaklaşılırsa, ülkenin enerjide dışa bağımlılık oranı oldukça yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Bu nedenle ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmasının iki önemli nedeni bulunmaktadır, ilki enerjide arz güvenliği sağlamak, ikincisi ise iklim değişikliğinin önlenmesine katkıda bulunmaktadır. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları açısından, özelliklede hidrolik enerji olarak, oldukça zengin bir ülkedir. Hidrolik enerji temiz bir enerji kaynağıdır. Kullanılması sırasında doğaya herhangi bir zararlı gaz salınımı olmamakla beraber yapımı ve işletilmesi aşamasında olumsuz etkileri de olabilmektedir.Hazırlanan bu tez çalışmasında hidroelektrik santrallerin Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki, ekolojik ve ekonomik etkileri SWOT Analizi yapılarak tespit edilmiştir. SWOT uygulamasına göre diğer enerji kaynakları ile kıyaslandığında hem ekonomik hem de ekolojik etkileri açısından bölge için en uygun enerji kaynağı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the indefeasible elements of daily life and need for energy is increasingly continuing in every passing day. The increasing use in production of energy generates increase in environmental problems. The main reason of these problems is the energy resources used. Primary solution way is to make use of the renewable resources in energy production and to reduce the dependency to the specific fuels as much as possible.If the problem is approached from the point of Turkey, the energy dependency rate of country is in quite high levels. Therefore, there are two reasons for the country to invest on the renewable energy resources. First is to provide supply security in energy, while the second is to make a contribution for preventing the climatic change. Turkey, in terms of renewable energy resources, especially as hydroelectric energy, is a highly rich country. Hydroelectric energy is a clean energy resource. There is no harmful gas emission to the nature during its use, but it can have negative effects during its constructing and operating.In the study of thesis prepared, the ecologic and economic effects of hydroelectric centrals in the Region of East Black Sea were determined, making SWOT analysis. According to the application of SWOT, when comparing to the other energy resources, it was identified that this is the most appropriate energy resource for the region in terms of both its economic effects and ecologic effects.