Kamu yönetiminde çıkar çatışması ve önleme yolları
Conflict of interest in public administration and ways of avoiding
  1. Tez No: 325877
  2. Yazar: ÜMİT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kamu yönetiminde çıkar çatışması kavramı etikle ilgilidir. Kamu görevlisinin ve yakınlarının/tanıdıklarının kişisel çıkarları ile kurumun çıkarları çatıştığı zaman gerçekleşir. Böyle bir durumla bütün kamu görevlileri karşılaşabilir. Ancak önemli olan bu durumun önlenmesidir. Çıkar çatışması durumlarının yönetilememesi durumunda ise etik dışı davranışlar gerçekleşmektedir. Bu nedenle çıkar çatışması durumlarının önlenmesi etik dışı davranışların gerçekleşmesini önleyecektir. Bu tez bu nedenle çıkar çatışması ve önlenmesi üzerinde durmaktadır. Bu konuyla ilgili kavramsal çerçeve etikle bağlantılandırılarak anlatılmaktadır. Ayrıca bu konuyla ilgili Türkiye'deki düzenlemeler ve durumdan bahsedilmekte, Tokat'ta kamu görevlileri arasında gerçekleştirilen anket çalışması ile de çıkar çatışması algısı ölçülmektedir.
Özet (Çeviri)
In public administration, coflict of interest is about ethics. Conflict of interest occurs when public officials and their relatives/acquaintances? personel interests conflict with the interest of the institution. All public officials may face such a situation. However, it is important to avoid the situation. In case of a bad management of conflict of interest situations, unethical behaviors occurs. Therefore, the avoiding of conflict of interest situations will prevent the occuring of unethical behaviors. This thesis, for this reason, focuses on avoiding of conflict of interest. The conceptual framework on this issue describes by contacting administration ethics. In addition, it is explained regulations on this issue and the situtations in Turkey, a survey which execute in public officials in Tokat is measured at the perception of conflict interest.