OECD ülkelerinde genişbant internet talebi: Panel veri uygulaması
The demand of broadband internet services in OECD countries: A panel data analysis
  1. Tez No: 325926
  2. Yazar: MUSTAFA CAN KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT MÜMİN CILASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgiye erişimin ve bu bilginin etkin kullanımının ülkelere rekabet avantajı sağladığı günümüz iktisadi koşullarında geniş bant internet hizmeti en önemli altyapı unsurlarından biridir. Bu bağlamda, bu çalışmada OECD ülkelerindeki geniş bant internet talebinin panel veri ve yatay kesit analizleri ile 2006, 2008 ve 2010 yılları için kişi başına düşen gelir, ortalama internet fiyatları, ortalama internet hızları, megabit başına düşen ortalama fiyatlar, ülkelerin sahip oldukları genç nüfus oranları ve genişbant internet teknolojilerinin kullanıldığı yıl sayılarından oluşan bir veri seti kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır.Ampirik sonuçlar, ülkelerdeki kişi başına düşen gelirin, ortalama internet hızının ve genişbant teknolojisinin kullanıldığı yıl sayısının; genişbant internet talebini etkileyen önemli faktörler olduğunu göstermiştir. Genç nüfus oranı talebi etkileyen bir faktör değilken, fiyat etkisi zaman içinde azalmıştır. Çalışma sonucunda genişbant internetinin günümüzde kullanımı zorunlu olan mal ve hizmetler içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Broadband internet service is one of the most important infrastructure elements due to the fact that the access to information and the effective use of this information provides a competitive advantage to the countries in the current economic conditions. In this respect, this study aims to analyze the broadband internet demand in OECD countries by employing panel data and cross sectional analyses using the 2006, 2008 and 2010 data. The model includes the variables such as per capita income, average internet price, average internet speed, average price per megabit, youth population rates and the number of years in which internet technologies have been used.Empirical results have shown that per capita income in the countries, the average internet speed and the number of years in which broadband internet technologies have been used are the statistically significant factors that affect the demand for broadband internet. While the rate of youth population turned out to have no effect on demand for the broadband internet, the effect of price has decreased over time. It is also found that, the broadband internet is taking its place among the necessary goods and services recently.