Şirket birleşmelerinin firmanın piyasa değerine etkisi:İMKB'de uygulama
The effect of mergers and acquisition company?s market value: Application on the ise
- Tez No: 325927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada şirket birleşmelerinin firma değeri üzerindeki etkileriincelenmiş ve analiz edilmiştir. Bu analiz yapılmadan önce şirket birleşmekavramlarının neler olduğu açıklanmış ve şirket birleşme şekilleri, birleşmekararları, şirket birleşmesine yönelten nedenlerin neler olduğu, şirketbirleşmelerinin avantaj ve dezavantajları, birleşme süreci gibi konular elealınmıştır. Ayrıca, firma değeri tanımı, kapsamı, önemi ve belirlenmesi ile ilgilikonularda ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde şirket birleşme ve devralmaduyurularının hisse senedi getirileri üzerine etkileri analiz edilirken olay etüdüyönteminden yararlanılmıştır. Bu araştırmada, İMKB'de işlem görüp, SPKizniyle satın alma işlemleri gerçekleştirilen şirketlerin halka sunulan bilgileridoğrultusunda satın alma sonrası elde tutma anormal getirileri ve kümülatifgetirileri hesaplanmış, bu sonuçlara göre birleşmelerin genel olarak hissesenetleri fiyatlarına kısa vadeli etkilerinin olduğu görülmüş ve piyasanınetkinliği konusunda bilgi edinilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER:Şirket birleşme ve devralmaları, firma değeri, olay etüdü, kümülatif ortalamagetiri, aşırı getiri.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of business associations on company values are examined andanalyzed. Just before this analysis, business association terms are explained, and some topicslike forms of business associations, association decisions, the reasons that lead to businessassociations, the advantages and disadvantages of business associations, and the associationprocess are discussed. Furthermore, issues related to the definition, the scope, the importance,and the designation of company value are also handled. In the last part of the study, eventsurvey method is used while analyzing the effects of company association and takeoverannouncements on stock returns. In this study, abnormal returns of holding after purchase andcumulative returns are calculated, depending on the released-to-public information of thecompanies that are traded in ISE, and whose purchase operations are performed with SPKlicense. According to these results, it is seen that associations generally have short termeffects on the share prices, and the information regarding the market efficiency is obtained.KEY WORDS:Mergers and acquisitions, company value, event survey, cumulative average return, excessivereturn.