Kentleşme sürecinde Tokat'ta kentlilik bilinci
Urban awareness in the process of urbanization in Tokat
  1. Tez No: 325961
  2. Yazar: YAVUZ ACUNGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZKİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ülkemizde 1950'li yıllardan itibaren Marshall Planı çerçevesinde ivme kazanan kentleşme hareketi, günümüze kadar sürekli artarak devam etmiş ve kentlerin nüfuslarının kontrol edilemeyecek şekilde artmasına neden olmuştur. Bu süreçte ortaya çıkan kentleşme, sanayileşmenin sonucunda gerçekleşmiş düzenli bir kentleşme olmayıp, plansız ve sağlıklı olmayan bir kentleşmedir. Bu durum kentlerimizde geçmişten günümüze kadar devam eden birçok soruna yol açmıştır. Bu sorunlar kentin hem fiziksel yapısında hem de toplumsal yapısında kendini göstermiştir. Kentteki sorunların çözümünde ihtiyaç duyulan olgulardan biri de kentlilik bilincidir. Bireylerin kenti algılamaları, kendilerini kente ait hissetmeleri, kenti sahiplenmeleri, kente karşı sorumluluklarının farkında olmaları sorunların çözümünde önem kazanmıştır.Bu çalışma, Tokat'ta ikamet eden bireylerin kentlilik bilincini etkileyen demografik ve sosyo-ekonomik değişkenleri ve bireylerin kentlilik bilinci düzeylerini incelemektedir. Çalışmada nicel araştırma tekniği uygulanmıştır. Veriler 574 katılımcıdan anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Anket çalışması sonrası elde edilen veriler SPSS ile değerlendirilmiştir. Uygulamadan elde edilen sonuca göre cevaplayıcılarda tam anlamıyla kentlilik bilincinin oluştuğu söylenememektedir. Kentlilik bilinci üzerinde demografik ve sosyo-ekonomik değişkenlerin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Urban movement which gained momentum in the context of Marshall Plan since 1950s continues increasingly to present and it caused uncontrolled population growth in cities. Urbanization which has emerged in this process is not well structured urbanization resulted by industrialization. It is a unplanned and unhealthy urbanization. Results of this situation have led to many problems which have continued past to present. These problems have been arised in bolt physical and social structure of city. Urban consciousness is one of the facts to solve problems of city. Individuals? perceptions of city, feelings about belonging to city, awareness of responsibilities to city have getting important to solve problems.This study examined demographic and socio-economic variables which effect urban consciousness of individuals resided in Tokat and determined level of it. Quantitative research technique was used in the study. Data obtained from 574 respondents by survey method. Obtained data analyzed in SPSS statistical programme. According to results it is revealed that urban consciousness has not constituted exactly in respondends. Demographic and socio-economic variables has effect on urban consciousness.