A study on perceived effectiveness of business continuity planning
Organizasyonel iş sürekliliği planının algılanan etkinliği
  1. Tez No: 325969
  2. Yazar: ZEKERİYA SERDAR KEBAPCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DİCLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bilginin sürekli hazır halde bulunması ve anında erişilebilmesi günümüzde büyük önem taşımaktadır. Firmalar bu gereksinimleri karşılayabilmek amacıyla iş sürekliliğini planlamak ve etkin bir şekilde yürütmek zorundadırlar.Bu doktora tezi Türkiye'de örnek olarak seçtiğimiz şirketlerdeki yöneticiler ve İş Sürekliliği Planlama (İSP) elemanlarının İSP verimliliğini nasıl algıladıklarını belirleyen kuramsal bir modelin geliştirilmesini ve analizini içermektedir. Bu amaçla gerekli bilgiler geniş bir literatür taraması, şirket yöneticileriyle yapılan görüşmeler ve seçilen kurumların İSP yapıları ve uygulamalarına ilişkin bir soru kağıdı ile toplanmıştır.Literature çalışması kapsamında daha önce bu konuda yapılmış uygulamalı çalışmalar da araştırılmıştır. Konu üzerinde yapılmış araştırmalarda, bu çalışmada kullanabileceğimiz hazır bir model bulunamadığından Dr. Akhtar Syed ve Afsar Syed'in 2004 yılında yürüttükleri çalışmalardan da yararlanarak üç aşamalı bir model oluşturulmuştur. İş Değerlendirmesi, Önleme ve Onarma, ve İyileştirme olarak adlandırdığımız bu üç aşamanın herbiri derinlik kazandırmak amacıyla ikişer alt aşama ile detaylandırılmıştır. Bu yapıya bağlı olarak da üç ana hipotez ve bunları destekleyen on alt hipotez geliştirilmiştir.Örnek kuruluşlardaki İSP süreci hakkında ilk bilgileri elde edebilmek için kurumların üst ve kıdemli yöneticileri ile bazı görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmeler konu hakkında ilk verileri sağlayan pilot çalışma olarak kullanıldılar. Bu pilot çalışmadan yararlanarak 54 sorudan oluşan bir soru kağıdı hazırlandı. Ankete 14 adet de demografik soru eklendi. Anket verilerinin elde edilmesinin ardından SPSS programı kullanarak modelin ana ve alt aşamaları ile ana ve alt hipotezler çözümlenmeye çalışıldı. Bulgular öne sürülen bazı ilişkileri desteklerken, bazı ilişkilerin de modelden çıkarılmasını gerektirdi.Son bölümde erişilen sonuçlara, yöneticiler için anlam ve önemine, çalışmanın kısıtlarına ve gelecekte konu üzerinde yapılabilecek araştırmalar için önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonuçları üç aşamalı modelimizin doğruluğunu desteklemektedir. Geliştirilen modelin yardımıyla, yöneticiler ve İSP katılımcıları tarafından algılandığı şekliyle organizasyonel İSP etkinliğinin artırılması olanaklı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Continuous availability of and instantaneous access to information is now more crucial than ever. Companies establish and run business continuity initiatives to fulfil these requirements.This doctoral thesis builds and tests a theoretical model that reveals the effectiveness of business continuity planning (BCP) as perceived by managers and BCP contributors in selected companies in Turkey. This is achieved through literature review, interviews with corporate managers, and a questionnaire survey on specified organizations' business continuity planning structures and status.During the comprehensive literature survey conducted for this study, early empirical studies also were investigated. Nevertheless no readily developed models on continuity management, which we could use in this study, could be found. We, therefore, made an effort to develop a three staged model with the support of a principle flow designed by Dr. Akhtar Syed and Afsar Syed in 2004. Each of the three stages, designed as Business Assessment, Prevention and Remediation, and Upgrade stages, was elaborated with two sub-stages in order to provide depth. Based on this structure, three main hypotheses, with ten supporting sub-hypotheses, were developed.In order to obtain preliminary information about BCP process in organizations, some interviews were conducted with top and senior managers in different organizations. Those interviews were used as a pilot study providing the initial data on the subject. With the support of this pilot study, a questionnaire of 54 questions, supported with 14 demographic questions, was developed. Using SPSS, main and sub-stages of the model as well as both main and sub-hypotheses of the model were analyzed. The findings confirmed some of the proposed relationships; while the unsubstantiated ones eliminated and removed from the model.Finally, conclusions are presented together with a reference to the limitations of the study, implications for the managers, and recommendations for the future research. Based on the research findings, three stages of the model and their flow are verified. The three stage model developed for this study thus has potential to elevate the levels of organizational BCP effectiveness as perceived by managers and BCP contributors.