İlköğretim okulu yöneticilerinin karşılaştıkları okul kaynaklı engeller
The school based difficulties that the primary school administrators face
  1. Tez No: 325982
  2. Yazar: TUFAN ARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili, Beykoz,Çekmeköy ve Sancaktepe ilçeleri sınırları içerisinde bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin, karşılaştıkları okul kaynaklı engelleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmanın örneklemini, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında, İstanbul ili, Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan 130 yönetici oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla Yönetici Anketi kullanılmıştır .Elde edilen veriler, SPSS-15 istatistik programında uygun istatistiki teknikler kullanılarak analiz edilmiştir.Okul yöneticilerinin karşılaştıkları okul kaynaklı engelleri belirlemek amacıyla, anketteki alt faktörlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları tespit edilmiştir.Anket kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan ilköğretim okulu yöneticilerinin karşılaştıkları engellerin cinsiyet, yaş , medeni durum,öğrenci sayısı, yönetici görev süresi, yönetici sayısı, öğretmen sayısı ve yıllık gelir durumu değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to determine the school based difficulties that the primary school administrators face in some some districts of İstanbul like Beykoz, Çekmeköy and Sancaktepe.The samples of this work obtained from 130 primary school administrators who worked in Beykoz, Çekmeköy and Sancaktepe some of the districts of İstanbul in 2011-2012Education year. İn this research, Administrator Survey is used to collect the datum. The gathered datums are all analized in the SPSS-15 statistics programme with available statistic techniques.The arithmetical means and the Standard deviations of the sub-factors in the survey are all identified to find the school ?based obstacles that the administrators face.The results of the survey are also tested according to the obstacles that the administrators face like gender, age , marital status, task period, the number of the administrators and the annul income of the schools.