Üst ve alt ekstremite kırık komplikasyonlarının rehabilitasyonunda TENS' in etkisi
- Tez No: 32610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Kırık komplikasyonlarınm rehabilitasyonunda önemli bir sorun olan ağrı, ödem ve normal eklem hareke- tindeki limitasyonun mümkün olduğu ölçüde ve daha kısa süre içerisinde azaltılması, böylece olguların günlük yaşantılarına daha çabuk katılabilmeleri amacı ile TENS uygulanması düşünülmüştür.Bu amaçla G.Ü. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 'na başvuran kırık komplikasyonu olan 45 olgu rehabilitasyon programına alınmıştır. Tedaviye ilk başvuran 30 olguya TENS+Warm-Pack+ Egzersiz programı uygulanmış, daha sonra gelen 15 olguya ise TENS uygulanmayıp Warm-Pack+Egzersiz programı uygulanmıştır. Uygulamadan önce ağrı, ödem, normal eklem hareketi ve çevre kasların kuvveti değerlendirilmiştir. Ağrı değerlendirmesi iyileşme süresi boyunca hergün; ödem tedavisinden önce, 10., 20. ve 30. tedavi den sonra, normal eklem hareketleri ve çevre kasların kuvveti ise tedaviden önce ve sonra olmak üzere yapılmış ve elde edilen değerler tedaviden önce ve tedaviden sonra olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda TENS uygulanan ve uygulan mayan gruptaki olguların iyileşme sürelerine göre ağrı değerlerinin ortalamaları arasındaki fark ve 10. tedaviden sonra çevre ölçüm değerleri arasındaki fark istatistiksel açıdan TENS uygulanan grup lehine-81- anlamlı bulunmuştur. Tedaviden sonra, kas kuvveti ve normal eklem hareketlerinde de TENS uygulanan ve uygulanmayan grupların her ikisinde normal ya da normale yakın değerler elde edilmiştir. Olgularda tedavi öncesi ve tedavi sonrası normal eklem hareketlerinin ölçümleri tedavilerin yararlı olduğunu göstermekle beraber her iki gruba da egsersiz programlarının verilmiş olduğu gözönüne alındığında bu iyileşmelerin egsersize de bağlanması mümkündür.
Özet (Çeviri)
-82- SUMMARY TENS application was thought to be implemented for the purpose of the patients adaptation to the daily life sooner, by decreasing the limitation at the joint motions,-, swelling and the pain, as much as possible and in a short time, which is an important problem in fracture complications. For this purpose forty-five patients who have fracture complication problems and who have applied to Department of Physical Therapy, University of Gazi, are taken under treatment. Thirty of the patients who had applied first were treated by TENS+Warm-Pack+Exercise programme, fifteen of the patients who had come later on were not applied TENS treatment. Before treatment the force of the musculars surrouding the fracture, normal joint motion, swelling and pain are measured. The measurment of pain must be done everyday, swelling should be measured before the treatment and after the 10 th., 20 th., 30 th. treatments. Normal joint motion and the force of the surrounding musculars are measured before and after the treatment and the values obtained are compared. At the end of our study, according to the pa tients ' treatment period for who, TENS is applied or not applied; the dif frence among the average of their pain values and enviromental measurement va;lues -after--83- the 10 th. treatment the difference obtained was found meaning -ful, from the statistical point of view for the group for who TENS had been applied. After the treatment muscular power and normal joint motions in both TENS applied groups or not applied groups were normal or almost normal. The measurement of normal joint motions before and after the treatments of the patients had proved that treatments were effective But when we realize that exercise programmes had been applied to both groups the recovery depents on the exercise also.