Kayak kazalarında ilk ve acil yardım organizasyonu
  1. Tez No: 32612
  2. Yazar: ÖMÜR ERBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki 8 kayak merkezi, kayak sporun da hızla artan yaralanmalardan dolayı ilk ve acil yardım organizasyonu ve ayrıca hayat kurtarıcı ve sporcu sağlığım koruyu cu önlemler yönünden değerlendirilmiştir. Bu araştırma sonucu na göre; araştırma gurubumuza dahil olan Türkiye'deki 8 kayak merkezlerinin hiç biri F.I.S. kurallarına uygun görülmemiştir. Doğu gurubu bölgesinde yaralanmaların %30'u malzemelerin sporcuların kendilerine ait olmamasından, diğer bölgelerdeki ya ralanmaların nedeni ise pist yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Yaralanmalarda bacak kırığı en fazla görülmektedir. Kaza ve yaralanmaların en aza indirilmesi ve kayakçıların can güvenliği için, kayak devriyelerinin oluşturulması ve devriyelerin; solunum, kalb durması, kanamalar, şok, kırık ve çıkıklar konu sunda yapılması gereken ilk yardımı bilmeleri gerekmektedir. Haberleşme, taşıma gibi hayati önem taşıyan konularda da eğitilmiş fizik yapıları kuvvetli ve kaymayı iyi bilen kişiler olmalıdır. Gerekli uyan ve ikaz levhaları olmayan pistlerde ve kötü hava şartlarında kayakçıların yanlarında kayak hocası olmadan kayma ları engellenmelidir. Kayak sporunda kaza ve yaralanmaların sık olması nedeni ile sağlık merkezlerinin kurulması, pistlerde gerekli önlemlerin sağlanması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research 8 ski centers in Turkey have been evaluated from the view point of; emergency and first aid arrangements, meusures for life - saving and protecting sportsman health. As a result of this research, it has been found that none of these 8 ski centers had complied with the F.I.S. regulations. In the East grup region the %30 of the injuries originated from the usage of the equipment which didn't belong to them, and in other reqions the casue of the injuries were stemed from the lock of sufficient skiing areas. The most commen injury was leg brerkage. In order to reduce the injuries to the minimum and for the safety of the skiers, ski quards should be formed and the quards, should know the first aid to be given in case of hearth attack in sufficient breathing, bleeding, shock, brerkage, dislocation. In vital subjects these quards should be physically strong, should know skiing very well and should be trained very well in vital subjects such as communication and carrying. Under severe weather conditions and at skiing places where there are no ne cessary warning signs, the skiers sohuld be hindered from skiing. It was concluded that as a result of the frequent occurance of the accidents and injuries in skiing health centers should be built and neccessary precautions should be provided at skiing