Diş pulpasından ABO kan grubu tayini
  1. Tez No: 32613
  2. Yazar: ALİ FUAT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada 37 sağlam 23 çürük dişin pulpasmdan absorbsiyon-elüsyon tekniği ile ABO kan grubu tespit edilmiştir. Karşılaştırma için taze kan örnekleri kullanılmıştır. 18 sağlam 13 çürük diş çekimi izleyen 2 hafta sonra, 19 sağlam ve 10 çürük diş çekimi izleyen 6 hafta sonra test edilmiştir. Sağlam dişlerin pulpasında ABO kan grubu tayini %94,59 oranında doğru sonuç vermiş, hiç yanlış sonuç alınmamıştır. Sağlam dişlerde bekletme süresi ile doğru sonuçlar arasında ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak; sağlam dişlerin pulpasmdan absorbsiyon-elüsyon metodu ile kan grubu tespitinin adli vakalarda hüviyet tayinine yardımcı olabileceği kanaatine varılmıştır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the ABO blood group was determined on the pulp of 37 noncarious and 23 carious teeth using the absorption-elution technique. Fresh blood samples was used as the reference sample. 18 noncarious and 13 carious teeth were examined 2 weeks after extraction and 19 noncarious and 10 carious teeth were examined 6 weeks after extraction. It was found that bloodgrouping on noncarious teeth pulp gives %94,59 correct results and no false result. There is no relation between the correct results and time after extraction. We concluded that blood grouping on noncarious tooth pulp by absorption-elution technique might well be of help in identification problems of forensic cases. 70