İşletmelerde liderin zeka yönetimi yetkinliklerinin kurum içi iletişime yansıtılması
The Reflection Of Leader's Intelligence Management Competencies To Corporate Corporation
  1. Tez No: 326120
  2. Yazar: MİRAY BEŞBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET GÜRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Beynin nasıl işlediği, zekanın nasıl kullanıldığı ve geliştiği, insan davranışlarına yol açan düşünce ve yaklaşımlar her zaman araştırılmış ve dikkat çeken bir konu olmuştur. İşletmelerde ve yönetimde de zekanın kullanılabileceği, sadece tekli zekanın değil aynı zamanda çoklu zekanın da yönetimde yer alabileceği kanıtlanmıştır. Liderlerin astları ile olan ilişkilerinde çoklu zeka alanlarını en iyi şekilde yönetmesi, kurumun başarısını doğrudan etkilemektedir. Buna rağmen, liderlerin hepsi zeka yönetiminde başarılı olamamaktadır. Bazı liderler hem kendi hem de çalışanların zekalarını geliştirecek, yeteneklerini yansıtacak şekilde bir yönetim uygularken, bazı liderler de kendi zekalarına ve bunu diğer herkese göstermeye odaklamışlardır. Zeka yönetiminde bu tip liderlere zeka coşturan ve zeka kıtlaştıran adı verilmektedir. Zeka coşturanlar, kurumdaki sorunları en iyi şekilde çözebilmek, çalışanların yeteneklerini geliştirip en verimli şekilde kullanabilmek, çalışma ortamını fikir üretmeye ve yaratıcılığa katkı sağlayacak şekilde yaratmak adına çalışmaktadır. Zeka kıtlaştıranlar ise sadece kendilerini geliştirmeye, başkalarının fikir ve düşüncelerini ifade etmelerine olanak vermeden karar almaya çalışmaktadırlar. Baskıcı ve kontrol edici bir tutum sergilediklerinden çalışma ortamını da bozmakta, çalışanların performanslarını olumsuz yönde etkilemektedirler. Türkiye şartlarında bir kurum yönetmenin zor olduğunu fakat buna rağmen bazı liderlerin çalışanlarla iyi iletişim kurarak onların zeka alanlarını geliştirmeye katkıda bulunduklarını kanıtlayabilmek adına yapılandırılmış görüşme yöntemiyle araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda da liderlerin bazı durumlarda zeka kıtlaştıran gibi çalıştıkları ama genellikle zeka coşturan gibi davrandıkları ve kurumdaki çalışma ortamında da bir coşturma etkisi yaratmak için çabaladıkları ortaya çıkmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER Liderlik, Zeka, Çoklu Zeka, Zeka Yönetimi, Zeka Coşturan Liderlik, Zeka Kıtlaştıran Liderlik
Özet (Çeviri)
How the brain works, how it is used and the development of intelligence, ideas and approaches leading to human behavior researched and always has been a subject of attention. Intelligence is also used in business and management, not just a single intelligence, multiple intelligence, the administration can take place at the same time proven. Leaders in their relations with their subordinates, the best way to manage multiple intelligence areas, directly affects the success of the institution. However, leaders do not succeed all the management of intelligence. Some of the leaders for both the employees to develop their intelligence and their ability to reflect a management practiced in some of the leaders who are focused to show their intelligence and everyone else. In the consept of intelligence management there are two dramatically different types of leaders. The first type drains intelligence, energy, and capability from the people around them and always needs to be the smartest person in the room. These are the idea killers, the energy sappers, the diminishers of talent and commitment. On the other side of the spectrum are leaders who use their intelligence to amplify the smarts and capabilities of the people around them. When these leaders walk into a room, ideas flow and problems get solved. These are the leaders who inspire employees to stretch themselves to deliver results that surpass expectations and these are the multipliers. Some leaders of the conditions of Turkey, it is difficult to manage an organization by establishing good communication with employees prove they are contributing to improving mental field study was conducted on behalf of the structured interview method. As a result of this research work, such as leaders, but in some cases, intelligence diminishers generally behave like intelligence enthuse and create an impression of an organization striving for the work environment has emerged.KEY WORDSLeadership, Intelligence, Multiple Intelligence, Intelligence Management, Multipliers, Diminishers