1990 sonrası Rusya ve Kazakistan ilişkilerinin dış politika ve güvenlik boyutu
Foreign policy and security dimensions of post-1990 relations between Russia and Kazakhstan
- Tez No: 326143
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETBu tezde bağımsızlık sonrası dönemde Kazakistan ile Rusya arasında gelişen güvenlik ilişkileri incelenmektedir. Tarihi süreçten başlayarak Kazakistan'ın Rusya ile ilgili güvenlik algıları, özellikle de bağımsızlık sonrası dönemdeki kaygıları ele alınmıştır. Bu kaygılar arasında Kazakistan'daki Rus-Slav nüfusun ülke güvenliğine etkileri, Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerin boyutları, Afganistan kaynaklı güvenlik tehdidi algılamaları, ekonomik bütünleşmenin güvenlik arayışlarına katkıları tezin bütününde tek tek ele alınmıştır.Bağımsızlık sonrası dönemde Kazakistan'ın geliştirmiş olduğu çok boyutlu ve çok düzlemli güvenlik politikasının ana unsurları olan iç politikadaki istikrar rejimi, bölgesel bütünleşme aracı olan örgütlerin güvenlik boyutları ve küresel alanda Kazak güvenlik siyasetinin yönelimleri bu tezin ana konularını oluşturmuştur. Tezin literatüre katkısı noktasında en önemli konu bu çok yöneyli güvenlik siyasetinin yatay ve dikey anlamda yani bölgesel ve tematik alanlarda geliştirmiş olduğu farklı yönelimleri tüm çıplaklığı ile ortaya koymasıdır.Bu tezin özeti olarak şunu söylemek mümkündür ki; Kazakistan her ne kadar güvenlik stratejilerinde komşulararası ve uluslar arası işbirliğine önem veriyorsa da, tüm bu işbirliği arayışlarına oldukça nesnel bir açıdan denge politikalarına da onların yanında konuşlandırmaktadır. Kazakistan için güvenlik siyasetinin en önemli amacı bağımsızlıktan bir defa daha ödün vermeyecek bir yönelime girmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this thesis the security relations between Kazakhstan and Russia after the independence period is analyzed. Starting from the historical outlook, Kazakhstan?s security perceptions about Russia and especially Kazakh reservations about security concerning Russia are handled in this study. Among these concerns, we can identify; the impacts of the existence of a Russian-Slavic population in Kazakhstan, the dimensions of the relations with the people?s Republic of China, security concerns stemming from Afghanistan?s instability and the contributions of the economic integration efforts in the region to the security concerns. All of them are focused one by one throughout this thesis.During the post-independence period, Kazakhstan has developed a multi-dimensional and multi-vectoral security policy. It was built upon the principels of stability in domestic politics, security dimensions of the regional integration efforts and at the global arena Kazakh security policy preferences such as nuclear proliferation. The main contribution of this thesis to the literature lies in the fact that it puts forwardth clearly all the different alternatives developed by the Kazakh policy makers about the alternative security policies both at the horizontal and vertical ways.In short, we can say that as the summary of this thesis that; Whether or not Kazakhstan has been investing a lot to cooperation motives with the neighboprs in her security policies from the beginning, it is a fact that Kazakh state has been deploying important alternative balancing policies from the beginning in order to guarantee her independence. The most important poimnt for he Kazakh policy makers about the security policy of the country has been to galvanize the independence of the country.