Menkul kıymetler borsalarında alınan yatırımcı kararlarına davranışsal finansın etkileri: Tahran menkul kıymetler borsası örneği ve İMBK karşılaştırması
Impacts of behavioural finance on investor decisions in stock exchange markets: The comparison between the model of Tehran stock Exchange and Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 326147
  2. Yazar: AREZOU NIKI KOJABAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER SUSMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Menkul Kıymetler; ortaklık veya alacaklılık hakkı sağlayan, belli bir meblağı temsil eden, yatırım aracı olarak kullanılan, dönemsel gelir getiren, misli nitelikte, seri halinde çıkarılan, ibareleri aynı olan ve şartları Kurul'ca belirlenen kıymetli evraktır.Nakit veya fon fazlasını, yani tasarrufları gelir getiren bir araca koymak yatırım yapmak alanına gelmektedir. Tasarrufları bankaya yatırmaktan başka çok çeşitli yatırım araçları da mevcuttur. Arsa, ev gibi gayrimenkul veya döviz de birer yatırım araçlarıdır. Diğer yandan, sermaye piyasalarında yatırım yapmak ise hisse senedi, tahvil, yatırım fonu v.b. sermaye piyasası yatırım araçları ile sağlanabilir.Finans piyasalarındaki yatırımcılar aslında varsayıldığı kadar rasyonel davranış sergilememektedirler. Çünkü finansal piyasalarda yatırımcılar karar alma sürecinde bir takim önyargılarıyla yanlış kararlar alabilirler. Ayrıca finans piyasaları hem rasyonel hem de irrasyonel yatırımcıların etkilerini dikkate alan modeller yardımıyla daha iyi açıklanabilir ki bu da bizleri inceleme alanı olarak davranışsal finansa yönlendirmektedir. Dolayısıyla, büyük bir gelişme göstermiş olan davranışsal finansın, gelecek dönemlerde de önemini koruyacağı düşünülmektedir.Yatırımcıların bazıları psikolojik önyargılardan, bazıları ise bireysel yatırımcıların davranışlarından etkilenmektedir. Birçok yatırımcı geleneksel yaklaşımın varsayımlarının aksine sistematik hatalar yapmakta ya da rasyonel çözümü bilse de bunu uygulayamamaktadır. Ayrıca medya, arkadaşlar ve bunlara benzer çevresel faktörlerde yatırımcıların seçimlerini etkilenmekte, sürü psikolojik davranışları haline dönüşen bu süreçler piyasalarda aşırı ya da yetersiz tepkilere neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stocks are fungible compound financial instruments that represent a particular value, are employed as investment instruments, yield seasonal gains, are serially issued, bear the same phrases, and are governed by the Council.Depositing cash or fund surplus, namely the saving, in an income-generating instrument means investing. Besides depositing savings in the bank, there are many other diversified instruments for investment. In this respect, real properties including land and house, or foreign currency each constitute an investment instrument. On the other hand, investment in capital markets can be realized by acquiring capital market investment instruments such as stocks, debentures, mutual funds, etc.Contrary to the common assumption, investors in financial markets do not exhibit rational behaviours. Because, investors in financial markets may take wrong decisions driven by some set of prejudices during the decision-making process. Furthermore, financial markets may be explained better through models considering the impacts of both rational and irrational behaviours, and this directs us to behavioural finance as the study area. Showing a substantial development, behavioural finance is therefore assessed to be maintaining its importance in the subsequent periods.Some of the investors are affected by psychological prejudices and some by the behaviours of individual investors. Contrary to their traditional approach, many investors make systematic errors or cannot apply the rational solution even if known to them. Furthermore, media, friends and other similar environmental factors impact investor's choices, and such processes then transforming into a bandwagon effect lead to excessive or inadequate reactions in the markets.