Japon modernizminde mangalar
Japan's modernization of manga
- Tez No: 326163
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAYDAM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Modernleşmenin bir ülkede somut olarak incelenmesi çok yönlü ve detaylı bir yaklaşımı gerektirmektedir. Bu türden yaklaşımlar genel olarak sosyo-kültürel değişimleri ve kültürel koşullar sonucu gelişen ve yitirilen değerleri açısından dikkat çekicidir.Geleneksel temeller üzerine kurulu Japon toplumunun modernleşme sürecinin ise bu koşullar altında değişmesi kaçınılmazdır.Bu kaçınılmaz gerçeklilik, Japonya'nın savaş sonrası dönemlerinde daha belirgin bir hal almaktadır. II. Dünya savaşı, Japon toplumu için değerlerin ve davranışlarının gerçek anlamda değişmesine sebep olan derin bir etkiye neden olmuştur.Bu etkilerin en belirgin görüldüğü kültürel ürünler ise Manga ve Animeler'dir.Manga ve Animeler, Japon sanatçılar tarafından üretilen çizgi roman ve çizgi filmlere ve bu çalışmalardan türeyen kültürel oluşuma verilen addır. Bu kültürel oluşum binlerce yıllık resim sanatı ile şekillenirken, savaş sonrası dönemlerde daha belirgin bir hal almıştır.Şuan için Manga, Japonya'nın katı kabuğunun altında şekillenen bir kültür ürünüdür. Bu kabuğun altında, kültürleri, kimlikleri yitirmek zorunda kaldıkları değerleri ve travmatik süreçleri yatmaktadır.Bu süreç, Japonya'nın II. Dünya savaşından sonraki yıllarından itibaren güncel hayat içindeki travmatik sürecin üstesinden gelmek ve zedelenen öz imajlarının yeniden yapılandırılması için önemli bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Investigation of modernisation perceptibly in a country requires an sophisticated and detailed approach. These kinds of approaches are marked in general in terms of their values, which have been developed and lost through socio-cultural changes and as a result of the cultural conditions.The change of the modernisation process of the Japanese public, which is based on traditional principles, under these conditions is inevitable.This inevitable reality takes the form of being more specific during the post war period of Japan. The second world war has caused a indelible impression for the Japanese public that had occasioned for the change of values and behaviours in real terms.The cultural products, where these impressions are seen most distinctly, are Manga and Animes.The Manga and Animes are the names that are given for the comic books and the cartoon films produced by Japanese artists and for the cultural composition, which has derived from these works. While this cultural composition, which has composition has been formed through thousands of years of painting art, it has become more distinctive during the post war years.The Manga is a product of culture, which takes its form under the hard shell of Japan, for the moment. Their cultures, identities, values and traumatic periods that they had to lose lie under this shell.This period of time is an important example as Japan had to overcome the traumatic process within the daily life since the years span after the Second World War and had to restructure their self images that had been damaged.