Japon kültüründe kadın ayakkabı ürününün incelenmesi
Examination of women's shoes product in Japanese culture
  1. Tez No: 909020
  2. Yazar: NEVAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEŞEM ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Japon kültüründe ayakkabının yeri ve öneminin, tarihsel ve modern perspektiflerle incelemesi amaçlanmıştır. Japon kültüründe ayakkabıların tarihsel gelişimi, sosyal ve kültürel rolleri, moda üzerindeki etkileri ve günümüzdeki yansımaları incelenmektedir. Japon ayakkabılarının tarih boyunca gösterdiği evrim, sosyal ve kültürel bağlamda önemli bir rol oynamıştır. Japon ayakkabılarının tarihçesi ve bu ayakkabıların kültürel semboller oluşu, Japon toplumunun yaşam tarzını, sosyal yapısını ve değerlerini yansıtmaktadır. Japonya'nın günümüzde kültürel değerlere verdiği önemin devam etmesi, bu tez çalışmasına ilham kaynağı olmuştur. Yapılan çalışmada, Japon Kültürü ele alınmadan önce genel olarak kültür kavramı incelenmiş, Japon Kültürü değerlendirilirken en önemli unsurlardan olan Japon Giyim ve Moda kültürü ile birlikte günümüz modasına etkileri ile araştırmaya katkı sağlanmıştır. Japon giyim kültürünün en öne çıkan parçaları ve tezin konusu olan ayakkabıların birlikte kullanıldıkları Kimonolar özet olarak ele alınmıştır. Geleneksel yöntemler doğal malzemeler ve işlevsellik ve sürdürülebilirlik felsefesinin kullanıldığı Japon ayakkabılarının yapısal ve teknik özellikleri incelenmiştir. Japonya Tokyo'da yapılan alan araştırması kapsamında ziyaret edilen müzeler, Bunka Fashion Akademi ve sokakta yapılan incelemelerde de Japon kültürünün günümüzde de gençler tarafından geleneksel olarak halen sahiplenildiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bilgilerle; tasarımlarda sürdürülebilirlik, konfor ve geleneksel unsurların kullanılması amaçlanmış geleneksel tekniklerin modern yöntemlerle kullanılarak orjinallik ve modernizmin buluşması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the significance and position of footwear in Japanese culture from historical and modern perspectives. The historical development, social and cultural roles, impact on fashion, and contemporary reflections of footwear in Japanese culture are explored. The evolution of Japanese footwear throughout history has played a significant role in social and cultural contexts. The history and cultural symbolism of Japanese footwear reflect the lifestyle, social structure, and values of Japanese society. The ongoing emphasis on cultural values in modern Japan has inspired this thesis. Before delving into Japanese culture, the concept of culture in general was examined. When evaluating Japanese culture, the most important elements, including Japanese clothing and fashion culture, and their impact on contemporary fashion, were considered. The prominent pieces of Japanese clothing culture, particularly kimonos, which are often worn with traditional footwear, were summarized. The structural and technical features of traditional Japanese footwear, which utilize natural materials and follow the philosophy of functionality and sustainability, were analyzed. Field research conducted in Tokyo, Japan, included visits to museums, Bunka Fashion Academy, and street observations, where it was noted that traditional Japanese culture is still embraced by the youth today. Based on the findings of this research, the designs aim to incorporate sustainability, comfort, and traditional elements, striving for a fusion of originality and modernism through the use of traditional techniques and modern methods.