Tip 1 diyabetli bireylerde kraniyofasiyal morfolojinin değerlendirilmesi
Evaluation of craniofacial morphology in patients with type 1 diabetes
  1. Tez No: 326214
  2. Yazar: NEHİR CANIGÜR BAVBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırmanın amacı, tip 1 diyabetin (T1DM) kraniyofasiyal yapılar üzerindeki etkilerinin kesitsel klinik bir çalışma ile değerlendirilmesidir.Çalışmada T1DM grubu, en az 2 yıl önce T1DM tanısı konmuş kronolojik yaş ortalaması 14.16±2.46 yıl olan 38 kız 38 erkek toplam 76 bireyden; kontrol grubu ise Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş ve ortodontik tedavisine henüz başlanmamış, herhangi bir kronik metabolik hastalığı olmayan, iskeletsel Sınıf 1 yapıdaki kronolojik yaş ortalaması 14±2.08 yıl olan 38 kız 38 erkek toplam 76 bireyden oluştu. Gruplar kemik yaşına göre pubertal ve postpubertal olarak iki gruba ayrıldı.Bireylerden kraniyofasiyal morfolojinin değerlendirilmesi için lateral sefalometrik, posteroanterior, el bilek ve panoramik filmler alındı. Ayrıca genel diş sağlığının tespiti için DMFT (Decay Missing Filled Index - Çürük Kayıp Dolgulu Dişler İndeksi), CPITN (Community Periodontal Index Treatment Need ? Toplum Periodontal İndeksi ve Tedavi Gereksinimi) ve periodontal indeks (PI) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of Type 1 diabetes (T1DM) on craniofacial structures with a cross-sectional study. T1DM group included 76 subjects (38 males, 38 females) with a mean chronological age of 14.16±2.46 years who had T1DM for at least 2 years. Control group consisted 76 healthy subjects (38 males, 38 females) with a mean chronological age of 14±2.08 years with skeletal Class 1 relationship and no medical disorders who attended for orthodontic treatment in Gazi University Faculty of Dentisty Department of Orthodontics. Groups were categorized as pubertal and postpubertal according to bone age.Lateral cephalometric, panoramic, posteroanterior and hand and wrist radiographs were evaluated for changes in craniofacial morphology. Additionally, DMFTI (Decay Missing Filled Index), CPITN (Community Periodontal Index and Treatment Need) and periodontal indexes (PI) were examined.