Ergenlik çağı çocuklarında yeni bir ağız kokusu tedavi protokolünün mikrobiyolojik olarak incelenmesi
The microbiological evaluation of a new halitosis treatment protocol in a teenage children
- Tez No: 326216
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada sistemik kökenli olmayan ağız kokusu problemi olan çocuklarda tedaviye yönelik yeni bir protokol oluşturulması ve bu protokolün oral mikroflorada hidrojen sülfür üreten bakteriler üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma ağız kokusu şikayeti olan, yaşları 12-16 arasında değişen 40 çocuk hasta üzerinde yürütüldü. Hastalardan kliniğe geldikleri gün, restoratif ve periodontal tedavilerinin bittiği gün ve bir hafta süren tedavi protokolü uygulamasının bittiği gün olmak üzere organoleptik yöntem ve halimetre cihazı kullanılarak ağız kokusu ölçümleri yapıldı ve mikrobiyolojik inceleme için tükürük ve dil pası örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare levels of salivary and tongue coating bacteria which produced volatile sulfur compounds in adolescent without systemic disease and to determine a new halitosis treatment protocol and its effects on volatile sulfur compounds producing bacteria. 40 subjects with halitosis were selected between the ages of 12-16. While organoleptic examinations were carried out and halimeter levels were recorded for each subject, saliva and tongue coat samples were collected for microbiological investigation at baseline, after periodontal, restorative treatment and after halitosis treatment protocols.