Orta Anadolu toplumunda erişkinlerde kostokondral kalsifikasyonun yaş ve cinsiyet ile ilişkisinin pa akciğer grafisi ile değerlendirilmesi
The evalation of the relation between costochondral calcificationand age and sex of the adults in the Middle Anatolian society by pa lung x-ray
  1. Tez No: 326222
  2. Yazar: ZEKERİYA LEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ.NADİR GÜLEKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kostokondral kalsifikasyon, arteriosklerosis, tüberküloz ve diğer enfeksiyonlar, beslenme, metabolik mineral değişimi ve endokrin hastalıkları gibi olgularla ilişkilendirilen kostal kıkırdakta meydana gelen kireçlenmelerdir. Bu kireçlenmeler, bireyin yaşam kalitesini düşürmektedir, ancak hem teşhisi, hem de tedavisi konusunda günümüzde literatürde yeterli bilgi mevcut değildir. Son yıllarda radyoloji alanındaki ilerlemeler sayesinde, kostokondral kalsifikasyonların görüntülenmesi olanakları daha da artmıştır.
Özet (Çeviri)
Costocohondral calcification is a kind of calcification occurring in costal cartilage related to diseases such as arteriosclerosis, tuberculosis and other infections, feeding, metabolic mineral changes and endocrine dysfunctions. These calcifications badly affect life quality of individuals, however, knowledge on both diagnosis and treatment of them is not sufficient in literature yet. Due to recent developments in radiology area, opportunity for monitoring costocohondral calcification increased.