Propolis yüklü nanotaşıyıcıların hazırlanması, karakterizasyonu, antioksidan ve antikanser etkisinin araştırılması
Preparation, characterization, and investigation of the antioxidant and anti-cancer effects of propolis loaded nanocarriers
  1. Tez No: 974519
  2. Yazar: BÜŞRA SİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Biotechnology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Kolon kanseri ilaçlarının sayısız yan etkisi araştırmacıları doğal maddelerden türetilen yeni tedavi yaklaşımlarının araştırılmasına yönlendirmiştir. Bitkisel ilaçlar gibi doğal maddeler çok az yan etki göstermesinden kaynaklı kanseri hedef alan terapötik müdahaleler geliştirmede araştırmacılar tarafından ilgi odağı olmuştur. Propolis, polifenoller, flavonoidler, terpenler, aromatik asitler ve esterler dahil olmak üzere çeşitli aktif kimyasallar içerir. Bu bileşenler, antioksidan, antikanser, antitümör, antifungal, antibakteriyel, antiinflamatuar ve antidiyabetik etkiler gibi çeşitli biyolojik aktiviteler göstermektedir. Ancak, propolisin farmakolojik etkisi kaynağına ve kimyasal bileşimlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu kapsamda, doğal kaynaklara artan ilgi ile birlikte propolis gibi kıymetli ajanların nanoteknolojik yöntemlerle geliştirilmesi, zayıf yönlerinin ortadan kaldırılması ve etkinliğin arttırılması ile birlikte bu alana olan eğilim artmıştır. Nanopartiküller ve nanofiberler gibi özellikle kolon kanseri tedavisinde hedefe yönelik yenilikçi tedavi stratejileri sunan taşıyıcı platformlardan faydalanılmıştır. Bu çalışmada, kolon kanseri tedavisinde etkinliğini araştırmak üzere propolis yüklü PLA nanopartikülleri (PNP- %3,%4,%5 oranlarında) postoperatif uygulamalarda faydalanmak üzere elektrospining yöntemiyle üretilen PVA nanofiberlere entegre edilmiştir. Ülkemizin Bingöl bölgesinden temin edilen propolis'in TPC ve TFC analizleri yapılmış olup, DPPH ve ABTS yöntemleri ile radikal süpürme kapasiteleri , LC-MS ile fenolik madde tayini analizi yapılmıştır. SEM, FTIR, DSC, XRD ve mekanik çekme testi yöntemleri ile karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. pH 7,4'te 120 saatlik salım profilleri incelenmiş olup salım kinetiği çıkarılmıştır.Propolis yüklü NPNF numunelerinin (%3NPNF, %4NPNF, %5NPNF) sağlıklı kolon hücrelerinde biyouyumluluk ve kolon kanseri hücre hatlarında ankanser etkisi incelenmiştir. Antimikrobiyal testlerde, artan propolis içeriğinin doza bağlı olarak inhibisyon etkisini anlamlı şekilde güçlendirdiği ve S. aureus'ta %99, E. coli'de ise %80,5'e kadar yüksek inhibisyon oranlarına ulaşıldığı belirlenmiştir.Antioksidan aktivite çalışmaları sonucunda TPC 171,206 mg GAE/g, TFC 58,63 mg QE/g, DPPH radikali süpürme kapasitesi %60-92 aralığında ve ABTS radikali süpürme kapasitesi %22 olarak bulunmuştur.Fenolik madde tayini sonucu CAPE 393 µg/mL olarak bulunmuştur. İn vitro kontrollü ilaç salım çalışması ile salımının 3. ve 4. gün sonunda tamamlandığını göstermiştir. Sağlıklı kolon hücrelerinde değerlendirilen tüm örnekler, %70'in üzerinde hücre canlılığı ile toksik olmayan bir yapı sergilemiş olup HT-29 kolon kanseri hücrelerine karşı belirgin antikanser etki göstermiştir. PNP gömülü PVA nanofiber etkili uzun süreli salınım sistemi, cerrahi sonrası kanser eradikasyonunda implante edilebilir ilaç salınım yaması olarak ortaya çıkan uygulamalar için heyecan verici potansiyeller göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The numerous side effects of colon cancer drugs have led researchers to further investigate new treatment approaches derived from natural substances. Natural substances, such as herbal remedies, have attracted considerable attention in developing cancer-targeting therapeutic interventions due to their minimal side effects. Propolis contains a variety of active chemicals, including polyphenols, flavonoids, terpenes, aromatic acids, and esters. These compounds exhibit a variety of biological activities, including antioxidant, anticancer, antitumor, antifungal, antibacterial, anti-inflammatory, and antidiabetic effects. However, the pharmacological effects of propolis vary depending on its source and chemical composition. In this context, the increasing interest in natural resources, coupled with the development of valuable agents like propolis using nanotechnological methods, has led to increased interest in this field, addressing their weaknesses and increasing their efficacy. Delivery platforms such as nanoparticles and nanofibers, which offer innovative targeted therapeutic strategies, have been utilized, particularly in the treatment of colon cancer. In this study, to investigate its efficacy in the treatment of colon cancer, propolis-loaded PLA nanoparticles (PNP- PNP- %3,%4,%5 concentrations) were integrated into electrospun PVA nanofibers (NPNF) for use in postoperative applications. Propolis obtained from the Bingöl region of Turkey was analyzed for TPC and TFC, radical scavenging capacity was determined using DPPH and ABTS methods, and phenolic content was determined using LC-MS. Characterization studies were conducted using SEM, FTIR, DSC, XRD, and mechanical tensile testing. Release profiles for 120 hours at pH 7.4 were investigated and release kinetics were obtained. Biocompatibility of propolis-loaded NPNF samples(%3NPNF, %4NPNF, %5NPNF) in healthy colon cells and anticancer effect on colon cancer cell lines were investigated. Antimicrobial tests revealed that increasing the propolis content significantly enhanced the dose-dependent inhibition effect, reaching up to 99% for S. aureus and 80.5% for E. coli.As a result of antioxidant activity studies, TPC was found to be 171.206 mg GAE/g, TFC was found to be 58.63 mg QE/g, DPPH radical scavenging capacity was in the range of 60-92% and ABTS radical scavenging capacity was found to be 22%. CAPE was found to be 393 µg/mL as a result of phenolic substance determination. In vitro controlled drug release study showed that the release was completed at the end of the 3rd and 4th days. All samples evaluated in healthy colon cells exhibited a non-toxic structure with cell viability over 70% and showed significant anticancer effect against HT-29 colon cancer cells. PNP loaded PVA nanofiber effective sustained release system showed exciting potentials for emerging applications as implantable drug delivery patch in post-surgical cancer eradication.