Multifokal göz içi lensler ile görme fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Visual acuity and quality outcomes after implantation of a diffractive multifocal intraocular lens
  1. Tez No: 326280
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜCÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
1ÖZET Amaç: Kliniğimizde bilateral hidrofobik difraktif multifokal göz içi lens (GİL) implantasyonu yapılmış olan hastalarda görsel sonuçların değerlendirilmesiGereç ve Yöntem: Kliniğimizde fakoemülsifikasyon tekniği ile bilateral katarakt ekstraksiyonu sonrası difraktif, akrilik, hidrofobik multifokal GİL (Acriva UD Reviol MFB 625, [VSY Biotechnology, İstanbul, Türkiye]) implantasyonu yapılmış olan 19 hastanın 38 gözü çalışmaya alındı. Preopeatif ve postoperatif 1.gün, 1.hafta, 1., 3., 6. ve 12.ay düzeltilmemiş ve en iyi düzeltilmiş uzak (UCDVA ve BCDVA), yakın (UCNVA ve BCNVA) ve ara mesafe (UCIVA ve BCIVA) görme keskinlikleri kaydedildi. 1.hafta kontrolünden itibaren her kontrolde yapılmış olan mezopik şartlarda 4 farklı uzaysal frekansta (3, 6, 12 ve 18; glareli ve glaresiz) binoküler uzak kontrast duyarlılığı ölçümleri ve Colenbrander yakın kontrast kartı ile yakın mesafe (40 cm) kontrast duyarlılığı ölçümlerinin görme keskinliği skorları (VAS) değerlendirildi. Her kontrol muayenesinde hasta memnuniyeti değerlendirmesi ve 6.ayda yapılan Vizüel Fonksiyon (VF)-14 anketi sonuçları kaydedildi. Hastaların gözlük ihtiyaçları ve fotopik şikayetleri değerlendirildi.Sonuçlar: Hastaların 9'u (% 47,4) kadın, 10'u (% 52,6) erkek olup yaş ort. 65,7±8,2 (47-78) yıl idi. Preoperatif ölçümlerle kıyaslandığında postoperatif tüm mesafelerde görme keskinliklerinde anlamlı artış olduğu gözlendi. Preoperatif değerler 12.ay kontrolü ile kıyaslandığında; binoküler ort. UCDVA 0,35' ten 0,06' ya (LogMAR), binoküler ort. UCNVA J 3,9' dan J 1,2' ye ve binoküler ort. UCIVA J 4,6' dan J 1,2' ye yükseldiği saptandı. Postoperatif binoküler glaresiz ve glareli kontrast duyarlılık değerlendirmesinde tüm uzaysal frekanslarda post-op 12.ay değerleri post-op 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay değerlerine göre daha yüksek bulunsa da istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Binoküler yakın kontrast duyarlılık 1.haftaya göre (VAS:82,1) istatistiksel olarak anlamlı olmasa da 12.ayda (VAS:82,2) artış gösterdi. 12.ayda genel hasta memnuniyeti skorunun 1,22 olduğu ve VF-14 anket sonucunun ise ort. 96,4±5,2 (en yüksek 100) olduğu gözlendi.Tartışma: Difraktif multifokal GİL (Acriva UD Reviol MFB 625, [VSY Biotechnology, İstanbul, Türkiye]) `nin iyi seviyelerde uzak, yakın, ara mesafe görme keskinliği sağladığı ve hasta memnuniyetinde tatmin edici olduğu görülmektedir. Ancak farklı tiplerde multifokal GİL' ler ile uzak, yakın ve ara mesafe görme keskinliklerinin ve uzak/yakın kontrast duyarlılık sonuçlarının kıyaslanması ve daha uzun süreli takiplerle değerlendirilmesi, bu konuda daha kesin kararlara varılabilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACTPurpose: To assess 12-month distance, intermediate, and near visual acuity, contrast sensitivity and patient satisfaction outcomes after bilateral implantation of a hydrophobic, diffractive multifocal intraocular lens (IOL).Materials and Methods: Patients scheduled for standard cataract surgery underwent bilateral cataract removal via phacoemulsification and implantation of a diffractive, acrylic, hydrophobic, multifocal IOL (Acriva UD Reviol MFB 625, [VSY Biotechnology, Istanbul, Turkey]). The uncorrected and best corrected distance (UCDVA and BCDVA), intermediate (UCIVA and BCIVA), and near visual acuities (UCNVA and BCNVA) of patients were measured preoperatively and at postoperative day 1, week 1, month 3, and month 6. From the control of the first week distance contrast sensitivity at four different spatial frequencies (3, 6, 12, and 18; with and without glare) was also measured at all controls. Near contrast sensitivity was assessed via Colenbrander near contrast card visual acuity score (VAS). Patient satisfaction was evaluated by VF-14 questionnaire completion at postoperative month 6.Results: 38 eyes of 19 patients, mean age 65,7±8,2 (47-78) were included in the study. Of these, 9 (47,4%) were female and 10 (52,6%) were male. Visual acuities at all distances showed improvement by postoperative month 12 compared with preoperative measures. Mean binocular UCDVA improved from 0.35 preoperatively to 0.06 (LogMAR) at 12 months postoperatively, binocular UCNVA improved from J 3.9 preoperatively to J 1.2 at 12 months, and binocular UCIVA improved from J 4.6 preoperatively to J 1.2 at 12 months postoperatively. Although there is no significant, 12 month binocular distance contrast sensitivity values (with and without glare) for each spatial frequency showed improvement from postoperative control values. Binocular near contrast sensitivity improved from a VAS of 82,1 at week 1 to 82,2 at postoperative month 12.