Endometriozis'in non-invaziv tanısında farklı biyomarkırların duyarlılıklarının karşılaştırılması
Comparison of different biomarkers sensitivity in non-invasive diagnosis of Endometriosis
  1. Tez No: 326283
  2. Yazar: SEFA ERDEM ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. ARİF KÖKÇÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Endometriozisde serum biyomarkırlarını değerlendirerek hastalığın klinik tanısını sağlayacak noninvaziv ve pratik testin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onamı alındıktan sonra Haziran 2012 ?Haziran 2013 tarihleri arasında pelvik ağrı, dismenore veya infertilite yakınmalarıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran, klinik ve ultrasonografik muayeneyle endometriozis ön tanısı konulan, laparoskopi veya laparotomi planlanan 80 olgu çalışmaya alındı. İntraoperatif eksplorasyon ile ve/veya patolojik inceleme ile endometriozis tanısı konulmuş olan 60 olgu hasta grubunu, intaoperatif eksplorasyonda endometriozis dışında benign patolojiler saptanan veya herhangi bir patoloji saptanmayan 20 olgu kontrol grubunu oluşturdu. Laparoskopi veya laparatomi öncesi çalışma grubundan venöz kan örnekleri alındı. Alınan serum örneklerinin Ondokuz mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Elisa Labratuarında biyomarkır seviye ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study is investigate serum biomarkers for practical test that will allow non-invasive diagnosis of endometriosis Study Design: After obtaining consent from the Ethic commitee , between June 2012- June 2013 pelvic pain, dysmenorea and infertility who admitted with complaints of Ondokuzmayıs University Medikal Faculty Hospital , clinical and ultrasonographic examination, diagnosis of endometriosis, laparoscopy or laparatomy planned 80 patiens were enrolled. 60 patients were diagnosed as endometriosis with İntraoperative exploration or pathological analysis and 20 patients had any pathological results were considered control group. Venous blood samples were taken before the operation by laparoscopy or laparatomy. bio marker levels measured in Ondokuzmayıs Universiyt Medikal Fakulty of ELİSA Labratory..