Ultrasonografi kılavuzluğunda safen sinir bloğunda iki farklı anatomik yaklaşımın karşılaştırılması
Comparison of ultrasound guided saphenous nerve block with two different anatomical approach
  1. Tez No: 326282
  2. Yazar: MUSTAFA LEVENT EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Diz altı cerrahisi ortopedi ve travmatoloji klinikleri tarafından sıklıkla yapılan operasyonlardır. Safen sinir, femoral sinirin terminal uzantısı olarak adduktor kanaldan çıktıktan sonra antero-medial olarak ayak bileğine kadar ilerleyerek alt ekstremitenin duyusal innervasyonu sağlar. Safen sinir bloğu turnike gerektirmeyen diz altı operasyonlarında siyatik sinir bloğuna ek olarak uygulanabilmektedir.Krombach ve ark. Subsartoriyal yaklaşımla ve Şahin ve ark. Mediyal İnfrakondiller yaklaşımla safen sinir blokajı gerçekleştirmişler.Bu çalışmada safen sinir bloğunda bu iki farklı anatomik yaklaşımın klinik olarak uygulanabilirliğini ve sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Diz altı cerrahi operasyon planlanan ve siyatik sinir bloğu ile birlikte safen sinir bloğu planlanan 18-65 yaş arasında, ASA I-III olan 60 hasta rastgele yöntemle çalışmaya dahil edildi. Antikoagülan kullananlar, pıhtılaşma bozukluğu olanlar, enjeksiyon yerinde lokal enfeksiyonu olanlar, periferik nöropatisi olanlar, uygulamayı reddedenler ve dizaltı amputasyon yapılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Subsartorial ve medial infrakondil seviyesinde safen sinir bloğu yapılan hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Subsartorial grupta ultrasonografiun lineer probu uyluğun anteromedial 1/3 distaline transvers olarak yerleştirildi ve m. sartorius altında m. vastus medialis, m. gracilis ve m.adductor magnus kasları arasında görüntülendi. Medial infrakondiller grupta ise dizin medial kondilinin distal seviyesinde ultrasonografi probu transvers olarak yerleştirilerek m.sartorius ile m.gracilis kaslarının aponevrozları arasında safen sinir görüntülendi. Her iki yaklaşımda in-plane teknikle 80 mm.lik yalıtılmış 22 gauge iğne ile % 0.25 Levobupivokain ve %1 lidokain karışımından 5 mL kullanılarak gerçekleştirildi. Duyusal blok muayenesi pinprick testi ile yapıldı. Sonrasında siyatik sinir bloğunu subgluteal bölgeden yine ultrasonografi kılavuzluğunda aynı lokal anestezik karışımından 20 mL kullanarak gerçekleştirdik. Hastalarda safen sinir için blok işlem süresi (BİS), blok başlama zamanı (BBZ) saniye (sn), duyusal blok süresini (DBS) dakika (dk) cinsinden kaydettik.Gruplar arası yapılan karşılaştırmalarda sadece DBS subsartorial grupta istatistiksel olarak daha uzun olduğu gözlendi. Subsartoriyal blok uygulanan grupta 413,5 ± 64,23 dk mediyal infrakondiller yaklaşımda 367,05 ± 51.03 dkbulundu.
Özet (Çeviri)
Surgery for below-knee is a very common procedure that performed by orthopedics and traumatology departments. As a femoral nerve terminal extension, saphenous nerve passes through adductor channel, it descends vertically along the medial side of the knee, then passes along the tibial side of the leg and provides sensorial innervation of the lower extremity. Saphenous nerve block can be applied in addition to the sciatic nerve block, for knee operations that do not require a tourniquet.Krombach et al. used subsartoriyal approach and Şahin et al. used infracondylar medial approach for saphenous nerve block.The aim of this study was to compare the clinical applicability and outcome of saphenous nerve blocks with two different anatomical approach. Saphenous nerve block in addition with sciatic nerve block planned patients whom scheduled for below knee surgery between 18-65 years of age, 60 patients with ASA physical status I-III were randomized in groups and included in the study. Patients whom have anticoagulant therapy, coagulation disorder, local infection at the injection area, peripheral neuropathy or refuse the procedure and patients undergoing lower limb amputation were excluded. Patients were randomly divided into subsartorial and infracondylar medial saphenous nerve block groups. In subsartorial group, after linear ultrasound probe was placed transverse to 1/3 distal of leg, nervus saphenous displayed under m. sartorius and between m. vastus medialis, m. magnus, m. gracilis, m. adductor. In medial infracondylar group, ultrasound probe was placed transversely at the distal of medial condyle and nervus saphenous displayed between aponeurozis of m.gracilis and m.sartorius. In both approaches, in-plane technique 5ml of mixture that include levobupivokain 0.25% and 1% lidocaine was performed with using 80 mm insulated 22 gauge needle. Pin-prick test was used for examination of sensory block. After saphenous nerve block, ultrasound guided sciatic nerve block performed from subgluteal region using 20 ml of the same mixture of local anesthetics. Saphenous nerve block processing time (BIS), block onset time (BBZ) and the duration of sensorial block (DBS) time were recorded.Between compared groups duration of sensorial block time was statictically longer in subsartorial group than infracondylar medial group, respectively, 413,5 ± 64,23 min and 367,05 ± 51.03 min.