Tiroid nodül karakterizasyonunda VTIQ, TIRADS ve cerrahi korelasyonu
VTIQ, TIRADS and surgical correlation in thyroid nodule characterization
  1. Tez No: 607452
  2. Yazar: SELİM ŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda solid ya da semisolid tiroid nodüllerinin patoloji sonuçları ile konvansiyonel (B-mod, doppler) ve ileri ultrason yöntemleri (2D elastografi-VTIQ) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç-Yöntem: Ocak 2019 - Ağustos 2019 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Biriminde tiroidektomi operasyonu planlanan 31'i kadın 9'u erkek toplam 40 hastadahil edildi. Hastaların yaşları 18-75 arasında idi. Tüm hastalara tiroidektomi operasyonundan hemen önce gri skala US, RDUS ve sonoelastografi incelemeleri aynı kişi tarafından ve aynı seansta yapılarak patoloji sonuçlarıyla karşılaştırılmak üzere kaydedildi. Tiroid nodüllerine yönelik tüm olgularda supin pozisyonda her iki tiroid lobu değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastalara cerrahi öncesinde Erciyes Üniversitesi, Radyoloji Anabilim Dalı USG ünitesinde, Siemens ACS3000 USG cihazı ile 9 MHz lineer transduser kullanılarak B-mode tiroid ultrason incelemesi yapıldı. Nodülün tiroid glandının hangi lobunda yer aldığı ve ölçülen maksimum çapı boyut olarak kaydedildi. Ayrıca nodül ekojenitesi, periferik halo varlığı, kistik açıklık ve mikrokalsifikasyon içerip-içermemesi ile RDUS'ta vaskülarite ve eşlik eden servikal lenfadenopati varlığı değerlendirildi. USG cihazının Virtual Touch Tissue İmaging Quantification (VTIQ) özelliği kullanılarak elastografik değerlendirme yapıldı. Nodülü tamamen kapsayacak şekilde sonoelastografik çerçeve yerleştirilerek m/sn cinsinden nicel elastografi incelemesi yapıldı. Her bir tiroid nodülünün beş farklı bölgesine ROI (region of interest) ler yerleştirilerek SWV (Shear wave velocity) değerleri alındı. Nodüllere TIRADS derecelendirilmesi yapıldı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında bilgisayara aktarıldı ve analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda patoloji sonuçlarına göre 25 nodül benign, 15 nodül maligndi. SWV değerleri ile patoloji sonuçlarının karşılaştırmasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmasa da malign nodüllerin SWV değerleri benign nodüllere göre yüksek saptandı. Nodüllerin glanddaki yerleşim yerleri, vaskülarite paterni ile patoloji sonuçları arasında ilişki saptanmadı. Vakalarda cinsiyet, kistik açıklık, mikrokalsifikasyon, hipoekojenite varlığı, halo şekli ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Çalışmamızda kullandığımız TIRADS sınıflaması ile SWV değerleri arasında anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Tiroid nodüllerinde malign benign ayrımında konvansiyonel US ve ileri US yöntemleri yararlı olabilir. Son yıllarda önem kazanan sonoelastografi tek başına değil konvansiyonel yöntemler ile birlikte kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: In this study, we aimed to investigate the relationship between pathology results of solid or semisolid thyroid nodules and conventional (B-mode, doppler) and advanced ultrasound methods (2D elastography-VTIQ). Materıal and Methods: Between January 2019 and August 2019, 40 patients (31 females and 9 males) who were planned to undergo thyroidectomy at Erciyes University Medical Faculty General Surgery Unit were included. The ages of the patients were between 18-75 years. All patients underwent gray-scale US, RDUS and sonoelastography examinations immediately before thyroidectomy, and were recorded by the same person at the same session to compare with pathology results. All thyroid nodules were evaluated in supine position. B-mode thyroid ultrasound was performed in the USG unit of the Department of Radiology of Erciyes University with a Siemens ACS3000 USG device using a 9 MHz linear transducer before surgery. The lobe of the thyroid gland and the measured maximum diameter of the nodule were recorded as size. In addition, nodular echogenicity, presence of peripheral halo, presence of cystic patency and microcalcification, and vascularity in RDUS and accompanying cervical lymphadenopathy were evaluated. Elastographic evaluation was performed using the Virtual Touch Tissue Imaging Quantification (VTIQ) feature of the USG device. Quantitative elastography examination in m / sec was performed by placing the sonoelastographic frame completely covering the nodule. SWV (Shear wave velocity) values were obtained by placing ROI (region of interest) in five different regions of each thyroid nodule. TIRADS grading was performed on the nodules. The data obtained from the study were transferred to the computer in SPSS 22.0 package program and analyzed. Results: According to the pathology results, 25 nodules were benign and 15 nodules were malignant. Although there was no statistically significant difference between SWV values and pathology results, SWV values of malignant nodules were higher than benign nodules. No correlation was found between the location of the nodules in the gland, vascularity pattern and pathology results. Sex, cystic patency, microcalcification, hypoechogenicity, halo shape and malignancy were found to be statistically significant. In our study, a significant relationship was found between TIRADS classification and SWV values. Conclusıon: Conventional US and advanced US methods may be useful in differentiating malignant benign thyroid nodules. Sonoelastography, which has gained importance in recent years, should not be used alone but in combination with conventional methods.