Kalp kateterizasyonu uygulanan hastalarda komplikasyonların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of complications associated with cardiac catheterization
- Tez No: 326311
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAH AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kalp kateterizasyonu uygulanan hastalarda komplikasyonların retrospektif değerlendirilmesiAMAÇ :Tanı ve tedavi amaçlı kalp kateterizasyonu işlemlerinin komplikasyonlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.YÖNTEM :Pediyatrik Kardiyoloji Bilim Dalı bünyesinde Ocak 2007- Haziran 2011 tarihleri arasında uygulanan kateterizasyonlar çalışma grubunu oluşturdu. Demografik bilgiler, tanılar ve kateterizasyon işlemi ile ilgili bilgiler bilgisayar veri tabanımızdan, hasta dosyalarından ve kateterizasyon kayıtlarından elde edildi. Kateterizasyonlar girişimsel ve tanısal, komplikasyonlar da minör ve majör olmak üzere gruplara ayrıldı.BULGULAR :Kateterizasyon işlemi sayısı %58.5'i girişimsel olmak üzere toplam 781'dir. Kateterizasyon işlemi uygulanan hastalarının yaşları 1 gün ile 28.8 yıl arasında değişmektedir (ortanca 3.3 yıl). Yenidoğan oranı %7.9'dur ve bu grupta girişimsel kateterizasyon oranı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Yaşı 6 aydan büyük ve vücut ağırlığı bilinen hastalardan %76.6'sının yaşa göre vücut ağırlığı normal sınırlarda saptanırken %21.9'unun düşük saptanmıştır. Kateterizasyonların tanısal dağılımında en sık rastlanan hastalıklar sırasıyla patent duktus arteriyozus (PDA), sekundum atriyal septal defekt (ASD) ve aort koarktasyonudur. En sık yapılan girişimsel kateterizasyonlar sırasıyla PDA kapatılması, ASD kapatılması, pulmoner balon valvuloplasti, aort koarktasyonu giderilmesi ve aort balon valvuloplastidir. Tüm girişimsel kateterizasyonlarda başarı oranı %91.5 olarak saptanmıştır. Tüm işlemlerin %17.5'inde komplikasyon gelişmiştir. Majör komplikasyon oranı %2.3'tür. En sık gelişen komplikasyon periferik nabızların alınamaması/zayıflığıdır (%8.1). Kateterizasyon işlemlerinin mortalite oranı %0.5 olarak saptanmıştır. Küçük yaş ve düşük vücut ağırlığı gruplarında komplikasyon gelişme oranı anlamlı olarak yüksektir. İşlem tipine göre komplikasyon durumu değerlendirildiğinde girişimsel işlemlerde komplikasyon gelişme oranı anlamlı olarak yüksek bulunmuşturYORUM :Kateterizasyonların girişimsel amaçlı yapılma oranları gittikçe artmaktadır. Çalışmamızda başarı ve komplikasyon oranları literatürle benzerlikler göstermektedir. Kateterizasyon komplikasyonlarının retrospektif değerlendirmelere ek olarak prospektif izleminin kliniklerin morbiditenin azalmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE EVALUATION OF COMPLICATIONS ASSOCIATED WITH CARDIAC CATHETERIZATIONOBJECTIVES The aim of this study is to evaluate complications of diagnostic and interventional catheterization procedures retrospectively.METHODS The clinical records of 781 patients undergoing cardiac catheterization between January 2007 and June 2011 were reviewed to identify procedure associated complications. Demographic, procedural and treatment data were obtained from electronic and paper chart records in Pediatric Cardiology Department. Catheterizations were grouped as diagnostic and interventional procedures. A complication event was classified as a major or a minor.RESULTS From the 781 cardiac catheterizations included in the study, interventional catheterizations represented 58.5% of total procedures. Patient ages ranged from 1 day to 28.8 years (median 3.3 years). Newborns constitue 7.9% of the patients in the study and interventional catheterization rates were significantly higher in this group. Patent ductus arteriosus (PDA), secundum atrial septal defect (ASD) and aort coarctation were the most common diagnoses, respectively. Patent arterial duct occlusion, ASD closure, pulmonary valvuloplasty, angioplasty for aort coarctation, aortic valve dilation were the most commonly performed interventional cardiac catheterizations in our study. Overall success rates of interventional catheterizations established as 91.5%. Complications were detected in 17.5% of all procedures. Major complications were determined as 2.3% in all procedures. Decreased/absent pulses were the most common complication of all categories (8.1%). Mortality rate of cardiac catheterization procedures determined as 0.5%. One of the risk factors for a complication included young patient age and low body weight. Relative to diagnostic procedures, interventional catheterizations were associated with a greater risk of complication.CONCLUSIONS Cardiac catheterizations are now increasingly being used for interventional procedures. Success and complication rates of our study were similar compared to other studies about this subject. In addition to, assessment of complications associated with cardiac catheterization retrospectively, further prospective studies will also be helpful for the reduction of overall morbidity and mortality attributed to catheterizations.