Lenfomali olgularda kemik iliği tutulumunun FDG PET-BT yöntemiyle gösterilmesi
Detection of bone marrow involvement with FDG PET-BT in patients with lymphoma
  1. Tez No: 326310
  2. Yazar: HASAN TAHSİN ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
GİRİŞ:Lenfomalı olgularda kemik iliği tutulumu ileri evre hastalığı gösterir ve kötü prognozla ilişkilidir. Kemik iliği biyopsisi (KİB) tanı ve evreleme için rutin olarak kullanılan bir yöntemdir, ancak yanlış negatif sonuçlar nedeniyle hastalığın doğru evrelenmesinde ve tedavisinde hatalara neden olabilir. Florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi-bilgisayarlı tomografi (FDG PET-BT) yöntemi lenfomalı olguların evrelenmesinde giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. FDG PET-BT yönteminin kemik iliği tutulumunu göstermedeki yeri tam olarak belirlenmemiştir.AMAÇ : Yeni tanılı tedavi almamış lenfoma olgularında kemik iliği tutulumunun gösterilmesinde KİB ve FDG PET-BT yöntemlerini karşılaştırmayı amaçladık.YÖNTEM: Geriye dönük olarak toplam 22 Hodgkin dışı lenfoma (HDL) ve 16 Hodgkin lenfoma (HL) olgusunun dosyası incelendi. Bütün olgulara tedavi öncesinde evreleme amaçlı FDG PET-BT çekilmişti ve tek taraflı KİB yapılmıştı. FDG PET-BT'de kemik iliği tutulumu normal veya anormal (fokal yada diffüz tutulum) olarak değerlendirildi. KİB ve FDG PET-BT'nin konkordans ve diskordansı belirlendi.BULGULAR : FDG PET-BT ve KİB 22 (%57) olguda aynı sonucu (7 pozitif, 15 negatif) verdi. On dört hastada FDG PET-BT pozitif, KİB negatif; iki hastada ise FDG PET-BT negatif, KİB pozitif idi.SONUÇ: FDG PET-BT ile kemik iliği tutulumunun değerlendirilmesi kemik iliği biyopsisi ile karşılaştırıldığında çalışmamızda anlamlı bir fark görülmese de olguların yarısına yakınında sonuçların farklı olması önemli bir bulguydu. Kemik iliği tutulumu için tek başına KİB veya FDG PET-BT ile yorum yapmak yetersizdir. Bu nedenle klinik ve laboratuvar bulgular göz önünde bulundurularak her iki yöntem birbirini destekleyecek biçimde kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Bone marrow involvement (BMI) in patients with lymphoma is sign of generalized disease with less favorable prognosis. Although bone marrow biopsy (BMB) is a routinely used diagnostic and staging modality, it is associated with staging and treatment errors because of its significant rate of false-negativity. Florodeoxyglucose positron emission tomography-computed tomography (FDG PET-CT) is increasingly used for the initial staging of lymphoma patients. The value of using FDG PET-CT to detect BMI has not been sufficiently determined.AIM: We aimed to compare FDG PET-BT with BMB in identifying BMI in newly diagnosed patients with lymphoma.METHODS: Twenty two non-Hodgkins lymphoma (NHL) and 16 Hodgkins lymphoma (HL) patients were retrospectively evaluated. All the patients had FDG PET-CT examination for initial staging and all had unilateral posterior iliac crest BMB before treatment. Bone marrow images in FDG PET-CT scans of the patients were defined as normal or abnormal (focal or diffuse involvement). The concordance and discordance rates were determined.FINDINGS: FDG PET-CT and BMB were concordant (7 positive, 15 negative) in 22 patients (57%). In 14 patients, BMB was negative while FDG PET-CT was positive. In two patients the BMB was positive while FDG PET-CT was negative.CONCLUSION: Although there was no statistically significant difference in the determination of BMI with either FDG PET-CT or BMB, in nearly half of the patients they were discordant. It does not seem rational to decide BMI solely with FDG PET-CT or BMB. Thus, it is reasonable to use both of these procedures along with clinical and laboratory findings.