Yttrium stabilize tetragonal zirkonyum polikristal (y-tzp) sabit protez altyapılarında, kullanım sürecinde ortaya çıkan kristal faz dönüşümleri ile 3-nokta-eğme mukavemeti arasındaki ilişkinin araştırılması
The evaluation of relationship between 3-point bending strength and crystal phase transformation arising during the life span of fixed partial dentures of y-TZP core
  1. Tez No: 326350
  2. Yazar: AYŞENUR KAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SERDAR ÇÖTERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, yalnızca termal döngü ve önçatlatmayı izleyen termal döngü uygulamalarının zirkonya esaslı dört ayrı altyapı materyalinin faz içerikleri ve bükülme mukavemeti üzerindeki etkilerini in vitro olarak karşılaştırmaktır.Altyapı materyallerinden ikisi aynı tozdan, deneysel olarak (EDP, ECIP), diğer ikisi ise ticari olarak üretilmiş blank'lerden (CIP, HIP), 3x3x22mm boyutlarına sahip çubuk şeklinde, her bir gözlem grubunda 30'ar adet olmak üzere toplam 120 adet örnek hazırlanmıştır. Her gözlem grubu kendi içinde 3 alt gruba ayrılmıştır (n=10/alt grup). İlki kontrol (K) alt grubu olup hiçbir işlem uygulanmazken, ikinci alt gruba termal döngü (TC) ve üçüncü alt gruba önçatlatmayı izleyen termal döngü (ÖÇ+TC) uygulanmıştır. Uygulanan işlemler öncesinde ve sonrasında örnelerin X-ışını difraksiyon (XRD) analizi ile faz yapısı belirlendi ve çevresel taramalı elektron mikroskobu (ESEM) ile incelendi. Örneklere son olarak 3-nokta eğme testi uygulandı. Veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi. Gruplar arası farklılıklar Post Hoc Bonferroni veya Dunnett T3 yöntemleri ile incelendi.Farklı zirkonya gruplarının kontrol alt gruplarının bükülme dayanımları kıyaslandığında HIP ve CIP gruplarının EDP ve ECIP gruplarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bükülme mukavemetine sahip oldukları (p0,05). Termal döngü uygulaması tüm gruplarda bükülme mukavemetini istatistik olarak önemli ölçüde azaltmıştır. Önçatlatmayı izleyen termal döngü uygulaması da yine tüm gruplarda dayanıklılıkta düşüşe sebep olduğu görülmüştür. Dayanıklılıkta gözlenen azalma yalnızca termal döngü uygulaması ile tespit edilen azalmadan daha fazladır.Kontrol alt gruplarının kristal faz dağılımı incelendiğinde deneysel örneklerin %100 tetragonal fazdan oluşmasına karşın HIP ve CIP gruplarının kontrol alt grupları sırası ile % 4,6 ve % 2,6 oranında monoklinik faz içermektedir. XRD analizi, tüm gözlem gruplarında termal döngü ve önçatlatmayı izleyen termal döngü işlemlerinin monoklinik zirkonya miktarını artırdığını göstermiştir. Bu materyallerde önçatlatma sonrası uygulanan termal döngünün tek başına termal döngüye göre daha fazla monoklinik faz dönüşümüne neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects on phase contents and flexural strength of zirconium based four distinct core materials of thermocycle applications followed by precracking and only thermocycle, in vitro.Core materials of two groups were fabricated from the same powder (EDP, ECIP), for other two groups commercially fabricated blanks (CIP, HIP) were used. By sectioning zirconia ceramic blocks (HIP, CIP, EDP, ECIP) into 3x3x22mm 30 bar-shaped totally 120 specimens were fabricated. Every observation group was divided into three subgroups (n=10/subgroup): while the first one was the control subgroup and was not applied any processes, the second subgroup was applied thermocycle and the third subgroup was applied thermocycle followed by precracking (PC+TC). Before and after applied processes, X-ray diffraction (XRD) analysis was performed to characterize the crystalline phases and environmental scanning electron microscope (ESEM) was used to examine all specimens. Finally, 3-point bending tests were determined. The data were analyzed by using the one-way ANOVA test. Multiple comparison were performed with the Post Hoc Bonferroni or Dunnett T3 methods.When bending strength of different zirconium groups of control subgroups was compared, HIP and CIP groups were statistically discovered to have significantly higher bending strength than EDP and ECIP groups (p0,05). Thermocycle statistically reduced bending strength for all observation groups on a significant scale. Thermocycle followed by precracking was observed to bring about a reduction in strength in all observation groups. Reduction seen in strength in thermocycle followed by precracking was higher than merely thermocycle.When crystal phase distiribution of control subgroups of all groups was examined, experimental specimens were composed of 100 % tetragonal phase, HIP and CIP control subgroups comprised monoclinic phase respectively 4,6 %, 2,6 %. XRD analysis indicated to increase monoclinic zirconia amount in all observation groups for thermocycle and thermocycle followed by precracking. Thermocycle applied after precracking was observed to lead to higher phase transformation compared to thermocycle in these materials.