Lokal ileri serviks kanserlerinde yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) ve volumetrik ayarlı ark tedavinin (VMAT) dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison between i?ntensity modulated radiotheraphy (İMRT) and volumetric modulated arc theraphy (VMAT) in locally advanced cervical cancers.
- Tez No: 326352
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZSARAN, ÖĞR. GÖR. NEZAHAT OLACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, lokal ileri serviks kanseri tedavisinde kullanılan Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) tekniği ve volumetrik ayarlı ark tedavinin (VMAT) tekniğinin hedef sarması ve kritik organların aldığı dozlar açısından karşılaştırmaktır.Lokal ileri evre serviks kanseri tanılı 10 olguya ait bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden Monaco tedavi planlaması ve Monte Carlo algoritması eşliğinde YART ve VMAT tekniklerinde tedavi planlamaları yapılmış hedef hacimde tanımlanmış ve kritik organların (ince bağırsak, femur başları, rektum, mesane) almış olduğu dozlar karşılaştırılmıştır. Her iki teknik için 6 MV foton enerjisi kullanılarak toplamda 50,4 Gy doz tanımlanmıştır.Bu iki teknik karşılaştırıldığında YART planlamaları femur başlarının 30 Gy aldığı dozlarda (p=0.007), fraksiyon başına Monitor Unit değerlendirmesinde (p=0.005); VMAT planlamaları ise ince bağırsağın 40 Gy aldığı dozlarda (p=0.022), tedavi sürelerinde (p=0.005) anlamlı bir farka neden olmuştur. Rektum ve mesane dozlarında (p=0.646, p=0.074), planlanan hedef hacminde verilen dozun homojen dağılmasında (p=0,445) ve sarılmasında (p=0.114), sağlıklı dokuların aldıkları dozlarda (p=0,575) her iki planlama tekniği arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. YART ve VMAT planlamaları kalite kontrolü yapılırken Delta 4 fantomuyla tedavinin uygulanabilirliği test edilmiştir.VMAT tedavi tekniğinin, YART tedavi modeline göre hem daha avantajlı hem daha dezavantajlı taraflarının olduğu bulunarak kliniğe ve hastanın durumuna göre her iki model arasında tercih yapılarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of the present study was to compare intensity modulated radiotherapy (IMRT) and volumetric modulated arc therapy (VMAT) in locally advanced cervical cancer in terms of target wrapping and doses received by the target organs.Ten patients with diagnosis of locally advanced stage of cervical cancer were scheduled IMRT and VMAT treatments by means of Monaco treatment schedule and Monte Carlo algorithm on computerized tomography views, their target volumes were defined and doses received by critical organs (small bowel, head of femurs , rectum, and bladder) were compared. For both techniques, a total dose of 50.4 Gy was defined using photon energy of 6 MV.In comparisons between both techniques, IMRT schedule caused a significant difference in Monitor Unit evaluation per fraction in doses received by head of femurs at 30 Gy (p=0.07) (p=0.005), and VMAT schedule caused significant difference in treatment duration (p=0.005) in doses received by small bowel at 40 Gy (p=0.022). No significant difference was found between both techniques in doses received by the rectum and bladder (p=0.646, p= 0.074), scheduled target volume, homogenous distribution (p=0.455) and wrapping (p=0.114) of the dose given, and in doses received by the healthy tissues (p =0.575). Feasibility of the treatment was tested by Delta-4 phanom during scheduling IMRT and VMAT treatments.It was seen that VMAT technique had advantages as well as disadvantages compared to IMRT and thus, both techniques could be preferred and used depending on clinical findings and status of a particular patient.