Ulva lactuca bitkisinin ekstraksiyon metodlarının total fenolik kompozisyonuna etkisinin araştırılması
Effects of different extraction methods of ulva lactuca on total phenolic compounds
- Tez No: 326353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.ZEKİ HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyada algler besin, endüstriyel ve tıbbi amaçlı olmak üzere oldukça yaygın şekilde kullanılırlar. Alg ürünleri olarak bilinen agar agar, karragen ve alginatın eczacılık ve kozmetik sanayinde kullanım alanları geniştir. Algler bileşimlerinde yüksek biyolojik aktiviteye sahip fenolik bileşenler içerirler. Fenolik yapılı bileşenlerin, antiviral, antiinflamatuar, antimikrobiyal, antioksidan, antitümoral vb. etkili oldukları belirlenmiştir.Bu çalışmada önemli biyolojik aktiviteye sahip bileşenler içerdiği belirlenmiş Ulva lactuca L. bitkisi İzmir-İnciraltı kıyılarından toplanmıştır. Bitkininin total fenolik bileşikleri literatürde belirtilen şekillerde soxhlet ekstraksiyonu, ultrasonik ekstraksiyon, infüzyon, difüzyon, maserasyon ve Cuny 1995 yöntemleri ile ekstre edilmiştir. Amaç farklı ekstraksiyon yöntemlerinin bitkinin fenolik bileşen kompozisyonuna etkisini araştırmaktır.Bitkinin fenolik yapıdaki standartlara karşı UHPLC analiz bulguları incelendiğinde, ekstraksiyon yöntemleri içerisinde standart sapması yüksek olmasına rağmen fenolik bileşiği analiz edebilmiş yöntemler n_hekzan-ultrasonik ekstraksiyon ve Cuny 1995 yöntemleri olarak belirlenmiştir. Analiz edilen fenolik bileşik, 4-OH benzoik asit olmuştur. Diğer yöntemlerden elde edilen analiz bulgularıyla, standart maddelerin alıkonma zamanları ve pikleri arasında bir uyum gözlenememiştir.Sonuç olarak, Ulva lactuca L. bitkisinin içerdiği diğer fenolik bileşikleri analiz edebilmek için farklı zaman ve farklı yerlerden toplanmış bitki örneklerinin kullanıldığı ve bu çalışmada yer alan ekstraksiyon yöntemlerinin dışındaki diğer yöntemlerinin de kullanıldığı daha ileri ve kapsamlı çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Algae are most commonly used as food and medicine all around the world. Agar agar, carragenean and alginats as algae originated products are utilised especially in pharmacy and cosmetology. Besides algae consists of phenolic compounds that have been recorded with antiviral, antiinflamatuar, antimicrobial, antioxidant, antitumoral activities etc. Among them Ulva lactuca L. has previously been investigated with its phenolic consituents with an soxhlet extraction method and different solvents.In this study, Ulva Lactuca L. collected from İzmir- İnciraltı was extracted with the different extraction methods. The aim of this study was to investigate the efficiency of different extraction methods on phenolic compound composition of the plant.According to the UHPLC analyses, the compounds previously analysed could not be seen in the extracts. This might be due to the fluctuation of phenolics in seasons or locations. Among screened compounds only `4-OH benzoic acid was analysed with two extraction method : n_hekzan ultrasonic extraction and Cuny 1995 methods. In the other extraction methods as decoction infusion, maceration, soxhlet extraction analyses, there was no conformity with the standards retention times or UV spectrum.Consequently, to analyse the total phenolic compounds of Ulva lactuca L. studies on the plant material collected from different places, seasons and different extraction methods could be considered.