Pulmoner arteriyal hipertansiyon hastalığının oluşmasına neden olan kemik morfogenetik protein reseptörü tip 2 geninin, serin/ treonin kinaz domainin sekanslanması
Sequencing of serine/threonin kinase domain of bone morphogenetic protein receptor type 2 gene that causes pulmonary arterial hypertension
  1. Tez No: 326361
  2. Yazar: ZEYNEP MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Genetics, Cardiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH),ortalama pulmoner arter basıncıve pulmoner vasküler direnç artışıyla karakterize edilen sağ kalp yetersizliği ve hatta ölüme bile yol açan yıkıcı bir hastalıktır. Kadınlarda daha sıkgözlenen bu hastalığın kadın erkek oranı 1.7/1.0 dir.PAH ile ilişkisi saptanan ve en iyi bilinen kemik morfojenik protein reseptörü tip II (BMPR2) geni mutasyonudur. BMPR2, dönüştürücü büyüme faktörü ß (TGF- ß) sinyal ailesine üye bir molekül olup mutasyonu, vasküler düz kas hücrelerinde proliferasyonda artış ve apoptozda azalmaya nedenolur. Kalıtsal PAH' da saptanan olguların %70'inde BMPR2 geninde germline mutasyonlar saptanmıştır. Sporadik olgularda ise aynı gendeki mutasyon oranı %11-40 arasında saptanmaktadır. Dolayısıyla BMPR2, genetik yatkınlıkfaktörü olarak düşünülmektedir. Kalıtsal geçiş otozomal dominant olup,değişken ve tam olmayan ekspresyon göstermektedir.Bu araştırmamızda BMPR2 geni serin/treonin kinaz bölgesindepulmoner arteriyel hipertansiyon hastalığına neden olan mutasyonlarınfrekanslarının ve fenotipik ifadelerinin arştırılması hedeflenmiştir. PAH tanısıalmış 50 olguda(26kadın, 24 erkek, yaş ort: 36) BMPR2 geni serin/treonin kinaz bölgesindeki mutasyonlar sekanslama yöntemiyle araştırılmıştır.İncelenen 50 olgunun birinde C347Y germline mutasyonu açısındanheterozigot genotipe sahip olduğu belirlenmiştir. Daha ileri çalışmalarda,hasta sayısının arttırılarak, PAH neden olan BMPR2 geninin tamamının sekanslanmasının daha kesin sonuçlar vermesi açısından gerekli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pulmonar arterial hypertension (PAH) is a right heart failure which is characterized by an increase in mean pulmonary artery pressure and pulmonary vascular resistance and it is a destructive illness which leads even death. The ratio of female to male of this disease, which is observed morefrequently in woman, is 1.7/1.0.The most well-known bone morphogenic protein reception and therelationship detected between PAH is a type II (BMPR2) gene mutation. BMPR2 is the member of a transforming growth factor signal family and its mutation causes an increase in proliferation of vascular smooth muscle cells and a reduction in apoptosis. In 70% of detected causes in PAH,germline mutations were detected in BMPR2 gene. In sporadic cases, the ratio of mutation in the same gene is determined between 11-40%.Therefore, BMPR2 is considered as a factor of genetic predisposition.Genetic transformation is an autosomal dominant and it shows variable and incomplete expression.In this study, researching of the frequencies of mutations which causes pulmonary arterial hypertension in the area of the gene BMPR2 serine\threonine kinase and researching of phenotypic expressions are targeted. The mutations in the area of BMPR2 gene, serine\threonine kinasewas investigated with sequencing method in 50 patients diagnosed with PAH(26 woman,24 men, average age :36)In one of the 50 patients, it has been determined that it hasheterozygous genotype with the aspect of C347Y germ line mutation.In further studies, it is considered that sequencing the whole BMPR2 gene which causes PAH is necessary for the more accurate results.