Farklı dentin adeziv sistemlerin mikrosızıntı ve bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak in-vitro incelenmesi
The in-vitro comparative evaluation of microleakage and bond strength of different dentin adhesive systems
  1. Tez No: 326362
  2. Yazar: NEDRET UNUTMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖZATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dentin dokusuna bağlanabilen adeziv materyallerin geliştirilmesiyle dişhekimliğinde etki mekanizmasına göre etch & rinse sistemler ve self-etch sistemler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.Bu çalışmanın amacı total etch ve self etch gruplarından sekiz adeziv sistemin dentine olan bağlanma dayanımları ile mikrosızıntı miktarlarının in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir.Mikrosızıntı testi için her dişin buccal ve lingual yüzeylerine Black V kaviteler açılmıştır. Gingival kenarları mine-sement sınırının 1 mm altında olacak şekilde hazırlanan dişler rastgele sekiz gruba ayrılmış ve seçilen adeziv sistemler ve kompozit rezinle restore edilmiştir.Hazırlanan örnekler, 37°C'deki etüvde 24 saat bekletilmiştir. Daha sonra örneklere 1000 kez, 5±2°C ile 55±2°C dereceleri arasında, her bir su banyosunda 30 saniye bekleyecek şekilde termal siklus uygulanmıştır. % 0,5'lik bazik Fuksin solüsyonu içinde 37°C'de 24 saat bekletildikten sonra dişler bucco-lingual/palatinal yönde uzunlamasına ikiye ayrılarak kesit yüzeyleri stereomikroskopta incelenmiştir. Diş ile restorasyon arayüzeyindeki boya penetrasyonu okluzal ve gingival bölge için belirlediğimiz skorlara göre ayrı ayrı kaydedilmiştir.Grupların bağlanma dayanımlarını değerlendirmek için makaslama test metodu seçilmiştir. Bu amaçla dişler dentin yüzeyleri hazırlandıktan sonra derlinden yapılan kalıplara soğuk akril yardımıyla yerleştirilmiştir. Hazırlanan dişler rastgele sekiz gruba ayrılmıştır. Dentin yüzeylerine, adeziv sistemler uygulandıktan sonra 4 mm çapında 6 mm yüksekliğinde kalıplar kullanılarak kompozit rezinler yerleştirilmiştir.Örneklerin her birine 0,5 mm/dak. hızla kopma meydana gelinceye kadar makaslama kuvveti uygulanmıştır. Kırılan örneklerin kopma yüzeyleri daha sonra stereomikroskopta incelenerek kırılma tipleri belirlenmiştir.Çalışmamızda elde ettiğimiz verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis Testi, Varyans Analizi, ANOVA, Shapiro-Wilk Testleri kullanılmıştır.Kullanılan adeziv sistemler içerisinde mikrosızıntı değerleri karşılaştırıldığında en fazla sızdıran tek aşamalı self etch X no-V ve G-Bond olmuştur. Ayrıca test edilen bütün adeziv sistemlerin kavitelerin gingival kenarlarındaki sızdırma miktarının okluzal kenara oranla anlamlı bir şekilde fazla olduğu görülmüştür.Dentinde bağlanma dayanımı yönünden self etch sistemlerden iki aşamalı self etch olan Clearfil SE bond en yüksek bağlanma değerlerine sahipken tek aşamalı self etchler bütün gruplar içerisinde en düşük bağlanma değerleri vermiştir.Birçok yayında altın standart olarak gösterilen üç aşamalı total etch sistem olan Scotchbond Multi-Purpose, Clearfil SE bondun bağlanma değerlerine ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
The evalution of adhesive materials started a new age in dentistry. Current adhesive materials are divided into two groups:-Etch and rinse systems-Self etch systemsThe aim of this study is to evaluate the bond strength and microleakage of 8 adhesive systems from both etch and rinse and self etch groups at in vitro conditions.For the microleakage test Black V cavities were prapared on the buccal and lingual surfaces of each teeth. The gingival margins were 1 mm below the cemento-enamel junction. The teeth were randomly divided into 8 groups and restorated with selected adhesive systems and composites. The samples were stored in incubator at 37°C for 24 hours. Thermal cycles were applied to the specimens between 5±2°C and 55±2°C for 1000 times and stored 30 seconds in each water tank.The teeth were stored in 0.5% alkaline fuchsine solution at 370 C for 24 hours and then seperated into bucco-lingually two parts to examine the section surfaces under stereomicroscope. The dye penetration amount in tooth and restoration interface was recorded due to the scores determined for occlusal and gingival surfaces.Shear test method was used to evaluate the bond strengths of the groups. After the dentin surfaces were prepared the teeth were placed into the blocks which were made by derlin with acrylic resin. The teeth were divided into the groups randomly. After adhesive systems were applied to the dentin surfaces the composite resins were placed with 4 mm diameter and 6 mm height in block.Shear force was applied to each of the specimens for 0,5 mm/min until to break away. Rupture surfaces of the fractured specimens were evaluated in stereomicroscope to determine the fructure types.Kruskal-Wallis Test, Variance Analysis, ANOVA and Shapiro-Wilk Test were used for sytatistical analyses.Related to the comparisons of the microleakage of the adhesive systems, self etch X no-V and G-Bond were the most infiltrated one step agents, moreover the infiltration amount of the all adhesive system in gingival margins were more than the occlusal margins.Concerning the bond strength 2 steps self etch Clearfil SE Bond had the highest bond strength conversely one step self etch systems had the lowest bond strength among the self etch systems.3 steps total etch (etch and rinse) systems Scotchbond Multi-Purpose which has been published as a gold standart in many literatures didnt reach the bonding strength of the Clearfil SE Bond.