Lökomogenezde ifadesi azalmış miRNA' ların polietilen glikol - polietilenimin nanopartikülü aracılı lösemi hücrelerine non-viral transfeksiyonu ile lösemi modellerinde mikrodizin transkriptom analizi
Microarray based transcriptome analysis of leukemia cell models via polyethylene glycol - polyethylenimine nano-particle mediated non-viral transfection of miRNAs into leukemia cells which are down regulated in leukemogenesis
  1. Tez No: 326363
  2. Yazar: TUĞÇE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. CUMHUR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Hematoloji, Onkoloji, Biology, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada lösemide ifadesi azalan miR-150, PEG-PEI nanopartikülü aracılığı ile hücrelere transfekte edilip, lökomogenezde aşağı regülasyon gösteren tümör süpresör miR-150 `nin yerine konması ile gen ekspresyon değişimlerinin mikrodizin transkriptom analizi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, hücre hatlarından K-562 ve KU812 hücre hatları kronik myeloid lösemi modeli ve kontrol grubu olarak NCI-BL2347 ve NCI-BL2171 lösemi olmayan normal hücre hatları kullanılmıştır.PEG-PEI kopolimerlerinin karakterizasyon çalışmaları yapılmış ve bu kopolimerler kullanılarak 9 nanopartikül formülasyonu hazırlanmıştır. Geliştirilen nanopartikül formülasyonlarının karakterizasyon ve stabilite çalışmaları yapılmıştır. Üç kooplimer T1, T3 ve T9 ileri çalışmalar için uygun bulundu ve F1, F2 ve F3 formülasyonlarıyla yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucunda,
Özet (Çeviri)
Transfection of tumor suppressor miR-150 that is downregulated in leukemogenesis into leukemia cells mediated by PEG-PEI nanoparticle, and determine the changes in gene expression pattern via microarray transcriptome analysis are the aims of this study. For this purpose, chronic myeloid leukemia model cell lines; K-562 and KU812 and non-leukemia cell lines NCI-BL2347 and NCI-BL2171 were used.Characterization studies of PEG-PEI copolymers performed and by using these copolymers 9 nanoparticle formulation was prepared. Characterization and stability studies of nanoparticle formulations were developed. Three copolymers T1, T3 and T9 were eligible for further studies and as a result of the characterization studies using F1, F2 and F3 formulations,