Gevşeme tekniği, aromaterapi ve her iki yöntemin birlikte uygulanmasının ameliyat sonrası ağrıya etkisi
The effect of relaxation technique, aromatherapy practice and their combination on postoperative pain
- Tez No: 326370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma ameliyat sonrası ağrının azaltılmasında aromaterapi, gevşeme tekniği ve her iki yöntemim birlikte kullanılmasının etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlandı.Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesi genel cerrahi kliniklerinde laparoskopik kolesistektomi uygulanacak hastalar oluşturdu. Hastalar aromaterapi, gevşeme, aromaterapi ile birlikte gevşeme ve kontrol olarak dört gruptan oluştu. Örneklem %80 güçte yapılan güç analizinde deney ve kontrol gruplarının her birinde 25 hasta olarak belirlendi.Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Bireysel Özellikler Formu ve Hasta İzlem Formu ile Görsel Kıyaslama Ölçeği aracılığıyla yüz yüze görüşme ve izlem yoluyla elde edildi. Hastalar ameliyat sonrası 24 saat izlendi. Hastaların analjezik kullanımı Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) yöntemi ile izlendi. Verilerin değerlendirilmesinde oran, ortalama (x), standart sapma (SD), x2, t testi ve pearson korelasyon testi kullanıldı.Araştırmanın verilere göre, kontrol ve girişim grubu hastalar arasında cerrahi işlem öncesi bireysel özellikleri, ameliyat sonrası ağrı şiddetleri ve yaşam bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The study planned experimentally, aim to examine the efficacy of relaxation, aromatherapy and their combination on postoperative pain relief.The scope of the research covered patients that have undergoing laparoscopic cholecystectomy in the general surgical clinics of a university hospital. Patients assigned to four groups; aromatherapy, relaxation, aromatherapy with relaxation and the control. Experimental and control groups were determined by power analysis to provide 80% power.Data were collected during face-to-face interviews and follow-ups by using Personal Characteristics Form and Patient Follow-up Forms developed by the researcher, and by Visual Analogue Scale.